W Legnicy eksponowane są prace nadesłane na 29. Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej, który w obecnej edycji opatrzony jest tytułem-pytaniem "Wciąż człowiek?" Prace, których jurorzy nie zakwalifikowali do wystawy głównej wystawiono w holu Teatru Modrzejewskiej. Towarzyszy im wystawa projektów konkursowych plakatów.


Jurorzy 29. edycji konkursu z Wlk. Brytanii, Niemiec, Litwy i Polski ocenili 357 prac 186 artystów z 35 krajów. Do wystawy pokonkursowej wybrane zostały prace 44 artystów. Od 4 maja można je oglądać w głównej siedzibie legnickiej Galerii Sztuki przy pl. Katedralnym 1.

Prace niezakwalifikowane do wystawy głównej tradycyjnie już eksponowane są w szklanych gablotach teatralnego holu Starego Ratusza w Legnicy (stąd nazwa tej ekspozycji "Holownia"). "Zwiedzając obie ekspozycje – prac zakwalifikowanych do wystawy pokonkursowej oraz "Holownię" – zachęcamy odbiorców do skonfrontowania decyzji jurorów z własnymi poglądami, opiniami i ocenami. Prezentacja ta daje okazję do poznania skali konkursu, pokazując panoramę twórczości artystów z całego świata, z których tylko mała część kwalifikuje się wystawy pokonkursowej" - przekonują organizatorzy konkursu i wystaw z legnickiej Galerii Sztuki.

Od 10 lat w ramach Legnickiego Festiwalu SREBRO organizowany jest także konkurs na plakat promujący główne wydarzenie Festiwalu, czyli Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej. Na tegoroczny konkurs zgłoszono 229 prac 161 autorów. Jury zakwalifikowano do wystawy pokonkursowej 16 prac, które także eksponowane są w teatralnym holu. Jest wśród nich również zwycięski plakat, którego autorką jest Sybilla Kuczniak.

Obostrzenia pandemiczne, różne dla galerii sztuki i teatru, sprawiły pewną niejasność w możliwościach dostępu do wystawy w teatralnym holu. Rządowe decyzje sprawiły, że galerie sztuki zostały udostępnione do zwiedzania od 4 maja. Tymczasem teatralne wnętrza dostępne będą dla publiczności dopiero od 29 maja. Jak będzie zatem z wystawą galerii sztuki zlokalizowaną w obiekcie należącym do teatru? Tym bardziej, że według zapowiedzi organizatorów oglądać można ją będzie tylko do 30 maja (rozważana jest możliwość wydłużenia tego okresu). Wiele wskazuje, że udostępnienie "Holowni" dla publiczności wymagało będzie specjalnych warunków i porozumienia zawartego między Galerią Sztuki i Teatrem Modrzejewskiej.

Grzegorz Żurawiński

@ktualizacja (5 maja): dyrektor legnickiego teatru wyraził zgodę  na indywidualne zwiedzanie wystawy z zachowaniem środków ostrożności od czwartku 6 maja.