Fabuła „Rzezi” Krzysztofa Kopki jest wprawdzie oparta na autentycznych wypadkach rabacji galicyjskiej, jednak jej inscenizacja – najnowsza premiera legnickiego teatru – będzie spektaklem dalekim od historycznej rekonstrukcji. Portal teatralny publikuje promocyjny zwiastun premiery reżyserowanej przez Jacka Głomba i zaplanowanej na 29 i 30 maja.


W lutym 1846 roku gromady chłopów galicyjskich pod wodzą Jakuba Szeli uderzyły na dwory szlacheckie, szczególnie wokół Tarnowa. Splądrowano około pół tysiąca siedzib ziemiańskich, zabijając, często z wielkim okrucieństwem, ponad tysiąc osób. Pamięć o tych ponurych dniach nigdy nie wygasła, czego dowodem jest zarówno „Wesele” Wyspiańskiego i „Słowo o Jakubie Szeli” Brunona Jasieńskiego, jak i zeszłoroczna laureatka Nagrody Nike – powieść Radka Raka „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”.

Fabuła „Rzezi” Krzysztofa Kopki jest wprawdzie oparta na autentycznych wypadkach rabacji galicyjskiej, jednak jej inscenizacja – najnowsza premiera legnickiego teatru – będzie spektaklem dalekim od historycznej rekonstrukcji. Twórcy pozostawią (miało być "postanowili zaufać"? - @KT) wyobraźni widza, sięgając po teatralną symbolikę i metaforę. Fakty opisane w sztuce zostaną więc umieszczone w świecie scenicznym pozbawionym jakiejkolwiek rodzajowości. Kostiumy, choć inspirowane strojami z epoki, nie będą ich imitować, na scenę nie spadnie ani kropla sztucznej krwi; w przestrzeni daleko idącej umowności żywe i prawdziwe będą tylko emocje. A wszystko to po to, by w wydarzeniach z XIX wieku dostrzec dzisiejsze bolączki: rozpad społeczeństwa, głęboki konflikt pomiędzy różnymi jego warstwami, przepaść dzielącą Polskę.

Aktorzy, którzy wcielą się w postacie sztuki, będą poza tym także widownią oraz częścią grającego na żywo zespołu muzycznego. Od czasu premiery „Wschodów i Zachodów Miasta”, która miała miejsce w marcu 2003 roku, będzie to pierwszy spektakl Jacka Głomba i Małgorzaty Bulandy grany z publicznością na tradycyjnej widowni.

Premiera na Scenie Gadzickiego: 29 i 30 maja 2021 r. o godz. 19.00. Bilety: 60 pln.

("Rzeź – majowa premiera w legnickim Teatrze Modrzejewskiej", https://teatrdlawszystkich.eu, 1.05.2021)