"Wobec licznych badań i wypowiedzi ekspertów zapewniających, że instytucje takie jak teatr są bezpieczne i przestrzegane są w nich wszelkie reżimy sanitarne jest to decyzja niezrozumiała" - piszą członkowie Gildii Reżyserek i Reżyserów Polskich po tym, jak rząd podczas środowej konferencji prasowej poinformował m.in. o trzyetapowym planie otwierania instytucji kultury. Pisze Marta Korycka.


"Z wielkim zdziwieniem przyjęliśmy wiadomość o planowanym otwarciu kin i teatrów w siedzibach od 29 maja. Wobec licznych badań i wypowiedzi ekspertów zapewniających, że instytucje takie jak teatr są bezpieczne i przestrzegane są w nich wszelkie reżimy sanitarne jest to decyzja niezrozumiała" - można przeczytać w oświadczeniu.

Reżyserzy apelują do rządu: otwórzcie teatry wcześniej

Gildia Reżyserek i Reżyserów Polskich dodaje: "Żądamy pilnych konsultacji ze środowiskiem artystycznym! Apelujemy o przyspieszenie terminu otwarcia teatrów od 15 maja, w tym samym momencie, w którym zostaną otwarte m.in stadiony i niemal dwa tygodnie po otwarciu galerii handlowych".

Swoje pismo skierowała do Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Kancelarii Premiera i Ministerstwa Zdrowia.

Zgodnie z rządowymi zapowiedziami z 28 kwietnia, tuż po majówce (4 maja) zostaną otwarte muzea oraz galerie sztuki - będzie je mogło odwiedzić tylu zwiedzających, by nie przekroczyć limitu 1 osoby na 15 m2. Od 15 maja otwarte zostaną kina i teatry działające na świeżym powietrzu - przy obłożeniu maksymalnie 50 proc. widowni. Tego dnia ma również wrócić możliwość organizowania pozostałych wydarzeń kulturalnych odbywających się na świeżym powietrzu, w tym koncertów i festiwali.

Trzeci etap odmrażania instytucji kultury ma nastąpić 29 maja. Rząd planuje wtedy zezwolić właścicielom na otwarcie pozostałych kin i teatrów, także przy wypełnieniu maksymalnie połowy miejsc. W każdym przypadku trzeba będzie zachować też reżim sanitarny.

(Marta Korycka, "Gildia reżyserów do rządu: Decyzja niezrozumiała. Żądamy pilnych konsultacji", https://kultura.gazeta.pl, 28.04.2021)