15 i 16 maja (sobota, niedziela) od godz. 10 na Scenie Gadzickiego w Teatrze Modrzejewskiej w Legnicy odbędą się – uwaga – eliminacje wojewódzkie 66. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego – informują organizatorzy. Na podstawie informacji legnickiej koordynatorki OKR Joanny Rostkowskiej pisze Piotr Kanikowski.


Z powodu przedłużających się obostrzeń związanych z pandemią jesteśmy zmuszeni, po raz kolejny, do przeniesienia eliminacji 66. OKR. Ponadto, na prośbę Towarzystwa Kultury Teatralnej w Warszawie, które jest głównym organizatorem konkursu, przyjmiemy w tym roku wyjątkowo uczestników z województwa dolnośląskiego. Wyjątkowo dla wszystkich będzie to pierwszy etap eliminacji, z pominięciem etapu miejskiego i rejonowego, które ze względu na przedłużającą się pandemię nie zostały przeprowadzone.

Uczestników z województwa dolnośląskiego zapraszamy do kontaktu z ośrodkami w regionie lub – jeżeli takiego nie ma – bezpośrednio do koordynatora w Legnicy. Każdego dnia eliminacji zapraszamy uczestników na spotkanie z jurorami, po zakończeniu prezentacji w dniu 15 maja oraz po ogłoszeniu wyników w dniu 16 maja. Jednocześnie informujemy, że o ewentualnych kolejnych zmianach będziemy informowali na www i Facebooku Teatru.

Konkurs jest przeznaczony dla młodzieży ze szkół średnich, studentów, dorosłych i seniorów. Jak zawsze zmagania odbędą się w czterech turniejach: recytatorskim, „wywiedzionego ze słowa”, teatru jednego aktora i poezji śpiewanej. Po ubiegłorocznej nieobecności konkursu w Legnicy i w wielu innych miejscach na Dolnym Śląsku z powodu pandemii mamy nadzieję, że w tym roku uda nam się go zorganizować.

OKR odbywa się pod patronatem i przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Jego laureatami było wielu znanych polskich aktorów, m.in. Janusz Gajos, Jan Englert, Magdalena Cielecka, Marek Kondrat, Michał Żebrowski. Z OKR narodziły się zarówno konkursy tematyczne, obejmujące określony krąg literacki lub zasięg czasowy, jak też nurt teatrów jednego aktora i poezji śpiewanej.

Zapisy trwają do 28 kwietnia br. w ośrodkach regionalnych lub bezpośrednio u koordynatora dolnośląskiego.

WAŻNA INFORMACJA DLA MONODRAMISTÓW I ŚPIEWAJĄCYCH POEZJĘ
Każdego dnia eliminacji zapraszamy na próby na scenie od godz. 8.00 do 10.00.

Pełny tekst regulaminu oraz karty zgłoszeń są dostępne na stronie http://www.tkt.art.pl

(Piotr Kanikowski,  "66. OKR. W Legnicy odbędą się eliminacje wojewódzkie", https://24legnica.pl, 21.04.2021)