Pierwszy w historii legnickiego teatru pięcioodcinkowy serial science fiction Magdy Drab w reżyserii Piotra Ratajczaka  realizowany był z myślą, by premierowo grać go (odcinek po odcinku) na żywo dla publiczności wypełniającej widownię Sceny Gadzickiego. Po raz kolejny okazało się to niemożliwe. Zapis premierowych transmisji będzie można obejrzeć w sobotę 24 kwietnia (odc. I i II) oraz w niedzielę 25 kwietnia (odc. III, IV i V) na YT Teatru Modrzejewskiej. Start bezpłatnych transmisji o godz. 19.00.


Legnicki serial „5.0” to antyutopia i pięcioczęściowy obraz przyszłości, która dzieje się już dziś. Każdy odcinek jest odrębną opowieścią, razem jednak składają się w całość, której bohaterowie stają wobec  wyzwań i dylematów, które nie są obce nam współczesnym. Serial powstawał w ekspresowym tempie. Od scenariusza kolejnych odcinków do premierowej prezentacji w sieci na platformie wirtualnamodrzejewska.pl mijało ledwie dwa tygodnie. Zespół aktorski legnickiego teatru podzielony został na grupy. Dopiero w spinającym całość piątym i finałowym odcinku serialu na scenie pojawił się niemal komplet wykonawców.

Rzecz dzieje się w drugiej połowie naszego wieku, w czasach  podemokratycznych, gdy władzę wyłaniają komputerowe algorytmy, a ludzkość widzi w wyprawach na Marsa ludobójczy sposób na przeludnienie i wyczerpywanie się ziemskich zasobów. Pojawia się problem wykluczenia genetycznego, gdy część populacji może zostać uznana za "ludzi śmieci", zwłaszcza wobec rozwoju sztucznej inteligencji. Ludzkie życie toczy się  głównie w świecie wirtualnym, ale też w systemie powszechnej inwigilacji związanej z obowiązującym nakazem poprawności i życzliwości. Powszechne znudzenie sprawia, że komercyjna wirtualna rozrywka wymaga coraz silniejszych bodźców. Problemem jest samotność i brak miłości, a rekompensatą sztuczne pobudzanie neuronów i narkotycznie uzależniające miłosne eliksiry. Dziecko przyszłości, pozbawiony cielesnej powłoki doskonały intelekt, ze zdziwieniem spojrzy w przeszłość na dziwacznych w swej fizycznej i intelektualnej niedoskonałości "ludzkich ludzi" z roku 2021.

Legnicki serial teatralny odwołuje się zarówno do tradycji literackiej klasyków dystopii (Karel Čapek, Aldous Huxley, George Orwell, Stanisław Lem i inni), jak i analiz futurologów. Bezpośrednią inspiracją dla twórców "5.0" był brytyjski satyryczny serial fantastycznonaukowy Netflixa "Czarne lustro" ("Black Mirror") wobec rzeczywistości, gdy w każdym domu, na każdym biurku i w każdej dłoni można zobaczyć ekran, monitor lub smartfon - czarne lustra odbijające codzienność.

Mimo, że "5.0" bliskie jest  science fiction to jednak nie zagrożenia o charakterze technologicznym wydają się kluczem do tej scenicznej opowieści. Prawdziwym problemem są: egoizm, pycha, brak empatii, skłonność do przemocy współczesnego człowieka, który najwyraźniej nie udał się ziemskiemu ekosystemowi.

Kolejne odcinki tej realizacji, które premierowo transmitowano na żywo do sieci ze Sceny Gadzickiego (bez publiczności na widowni) to: 1. "Horyzont zdarzeń/Osobliwości" (19 grudnia 2020),  2. "Przeznaczenie" (9 stycznia 2021), 3. "Rage Room" (23 stycznia), 4. "Erodrom" (6 lutego), 5. "Ono" (20 lutego).

Piotr Kanikowski, 24legnica.pl: Z każdym odcinkiem coraz bardziej zakochuję się w “5.0″. Wciąż zaskakują mnie te mikrokosmosy, które Magda Drab ot tak sobie wyciąga ze swej głowy i z pomocą Piotra Ratajczaka oraz reszty ekipy w szaleńczym tempie wprawia w ruch. Każdy jest inny. Każdy jest frapujący jako wariant przyszłości. I każdy mówi coś ważnego o świecie tu i teraz.

Piotr Dobrowolski, Teatralny.pl: Twórcy zainicjowanej internetową transmisją serii nawiązują do futurystycznych wizji, tworząc ich własną wersję. Wykorzystują popularność sci-fi oraz liczne konteksty, którymi obrosła fantastyka, prowokując odbiorców do pogłębionej, krytycznej refleksji. [...] Nie uzurpują sobie jednak prawa do wskazywania wyjścia z zarysowanej matni. Widzowie sami muszą stawić czoła nierozstrzygalnym dylematom, które – niezależnie od wybranej ścieżki, jak zawsze w tragedii – prowadzić będą do zagłady istotnych wartości.

* Teatr Modrzejewskiej w Legnicy. Magdalena Drab "5.0" (serial). Reżyseria: Piotr Ratajczak, scenografia i wideo: Marcin Chlanda, kostiumy: Grupa Mixer, muzyka: Tomasz Lewandowski, Piotr Łabonarski, ruch sceniczny: Arkadiusz Buszko, współpraca dramaturgiczna: Joanna Kowalska. Występują: Magda Biegańska, Magda Drab, Katarzyna Dworak, Gabriela Fabian, Ewa Galusińska, Joanna Gonschorek, Aleksandra Listwan, Zuza Motorniuk, Anita Poddębniak, Magda Skiba, Małgorzata Urbańska, Bartosz Bulanda, Rafał Cieluch, Bogdan Grzeszczak, Robert Gulaczyk, Mateusz Krzyk, Paweł Palcat oraz Idalia Rocznik (głos).

Grzegorz Żurawiński