Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy otrzymał granty z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu na realizację czterech projektów. Jednym z nich będzie spektakl "Świat na głowie" w reżyserii dyrektora teatru Jacka Głomba. To historia świata opowiedziana poprzez fryzury różnych epok. Relacja Karoliny Kurczab.


Jak przyznaje Głomb bez grantów sytuacja finansowa teatru jest kiepska: - Sytuacja nie jest dramatyczna, natomiast też nie jest dobra. Żeby domknąć budżet musimy mieć przychody. Te przychody są dramatycznie niskie, albo ich w ogóle nie ma, bo przychody teatru składają się przede wszystkim z wyjazdów teatru, których nie ma i biletów, których nie ma.

Teatr wnioskował o granty w sumie na osiem projektów. Głomb poinformował, że złożyli odwołanie w nadziei, że jeszcze choć jeden wniosek otrzyma dofinansowanie: - Cztery wnioski nie otrzymały dofinansowania, ale otrzymały wysokie oceny w związku z tym złożyliśmy odwołanie. Jestem przekonany, że jeden albo dwa wnioski z tych odwołań otrzymają dofinansowanie, więc ta kwota, którą otrzymamy od ministerstwa w sposób naturalnie wzrośnie.

Ministerstwo dofinansuje także produkcję serialu teatralnego dla dzieci, programów "Przystanek PIEKARY" i "Tygodnie Pracy Twórczej". W sumie legnicki teatr otrzyma 465,5 tysiąca złotych.

Relacja dźwiękowa jest TUTAJ!


(Karolina Kurczab, "465,5 tys. zł ministerialnych dotacji dla Teatru Modrzejewskiej w Legnicy", https://www.radiowroclaw.pl, 15.04.2021)