Legnicki teatr otrzymał kolejną pulę dofinansowania z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Wygrały cztery projekty na łączną kwotę 465 500 złotych. Taki zastrzyk finansowy w ciężkich czasach pandemicznych to spora radość. Pisze MJ.


- Złożonych wniosków do Ministerstwa było mnóstwo. Pandemia spowodowała, że więcej instytucji potrzebuje pieniędzy więc wygrana tych czterech wniosków jest jeszcze bardziej znacząca. Teatr ma teraz trudną sytuację, bo nie mamy przychodu ze spektakli, bo teatr jest zamknięty. Przychody teatru biorą się z można powiedzieć trzech źródeł. Przychody z wyjazdów, których teraz nie ma. Ze sprzedanych biletów na spektakle, których również nie ma. I z wynajmów, czyli od restauracji Ratuszowa i kawiarni Modjeska, ale oni w sposób naturalny piszą do mnie o zwolnienie z opłat, bo też mają ciężką sytuację. Więc przychody obecnie są śladowe, ale korzystamy z pomocy covidowej, więc sytuacja nie jest dramatyczna, ale jest ciężko - tłumaczy Jacek Głomb, dyrektor Teatru Modrzejewskiej w Legnicy.

W trudnej sytuacji na pewno pomogą wyniki konkursów o dofinansowanie, w ramach których teatr otrzymał 465 500 złotych.

- Złożyliśmy 8 wniosków o dofinansowanie. Jednego nie musieliśmy składać ponieważ w tamtym roku dostaliśmy grant na 3 lata na realizacje premier, czyli 150 tys zł rocznie (lata 2020-2022). Cztery z naszych wniosków otrzymały dofinansowanie w kwocie 465 500 złotych. Z wkładem własnym daje to ok. 700 tys złotych - mówi Jacek Głomb, dyrektor legnickiego teatru. - Natomiast te cztery wnioski, które nie wygrały zostały wysoko ocenione więc zgodnie z procedurą złożyliśmy jeszcze odwołanie. Jestem przekonany, że jeden lub dwa wnioski otrzymają dofinansowanie po naszym odwołaniu, więc tych pieniędzy będzie więcej.

Granty MKDNiS 2021
1. „Teatr, który łączy” – realizacja premier w latach 2020-2022 (wniosek trzyletni) 150.000 zł
2. Realizacja spektaklu "Świat na głowie" Roberta Urbańskiego  76.000 zł
3. „Cztery pory roku”. Serial teatralny dla naj-najów 58.500 zł
4. Tygodnie Pracy Twórczej 99.000 zł
5. Przystanek Piekary 82.000 zł

Złożone odwołania
1. Studio Modrzejewskiej – roczny kurs edukacyjny dla aktorów
2. Wykonanie nowej instalacji elektrycznej na Scenie im. Ludwika Gadzickiego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy
3. Czytelnia Modrzejewskiej, czyli książka w teatrze
4. Pokaz spektaklu "Łemko" i warsztaty aktorskie na Ukrainie

- Istnieje opcja, że wygrane wnioski można zamienić na realizację zadań w formie online, ale mam nadzieję, że jesienią teatr już ruszy pełną parą, bo będzie na to pozwalała sytuacja epidemiologiczna. Wróciliśmy na Piekary i liczymy, że tam również uda się działać aktywnie - dodaje dyrektor teatru.

(MJ, "Legnicki teatr z nową pulą dofinansowania", https://e-legnickie.pl, 15.04.2021)