Legnicki aktor w Zarządzie Głównym Związku Zawodowego Aktorów Polskich. Robert Gulaczyk został wybrany do władz związku w tajnym głosowaniu podczas Walnego Zebrania Delegatów. Teraz zachęca innych aktorów do wstąpienia w szeregi ZZAP. Walne Zebranie Delegatów ZZAP z udziałem 67 delegatów odbyło się online 12 kwietnia. Pisze Anna Gwóźdź.


-Te z was i tych z was, którzy jeszcze tego nie zrobili, gorąco namawiam do wstąpienia w struktury ZZAP. Bez względu na formę waszego zatrudnienia w zawodzie. Wszystkie potrzebne informacje, jak wstąpić do @zzap_aktorzy lub założyć lokalne struktury znajdziecie na stronie ZZAP – napisał na swoim profilu facebookowym Robert Gulaczyk.

Aktorzy zrzeszeni w ZZAP mogą brać udział w szkoleniach, korzystać z pomocy prawnej, czy przystąpić do prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego w ramach ZZAP.

W najbliższym czasie władze związku zamierzają dalej walczyć o stawki minimalne, Ustawę o statusie artysty i o ujednolicanie podstaw prawnych funkcjonowania teatrów w Polsce oraz form zatrudnienia i ubezpieczenia - przede wszystkim freelancerów.

- Dla niezorientowanych dodam, że środowisko aktorskie w Polsce jest bardzo zróżnicowane. Praca i zarobki większości z nas nie mają nic wspólnego z aktorkami i aktorami z pierwszych stron gazet. Niestety sporo ludzi uprawiających ten zawód, pracujących na co dzień na rzecz polskiej kultury, wciąż zmaga się z poniżającymi zarobkami lub nędzą. A jak pokazały niedawne doniesienia - bywa również poddawana psychicznym lub fizycznym nadużyciom – podsumował aktor.

Robert Gulaczyk - legnicki aktor, na deskach Teatru Modrzejewskiej od 2009 roku. Wcześniej był aktorem wrocławskiego teatru offowego Zakład Krawiecki i Teatru Lubuskiego w Zielonej Górze. Współpracę z legnicką sceną rozpoczął od spektaklu "Palę Rosję! - opowieść syberyjska" i wielkiej trasy syberyjskiej legnickiego teatru. Zagrał także między innymi w "Niekończącej się opowieści", "III Furiach", "Kochankach z Werony", "Orkiestrze", "Ożenku" czy "Iliadzie". Ma na swoim koncie udział w „Prostej historii o morderstwie” Arkadiusza Jakubika oraz w "Autsajderze" Adama Sikory. W 2017 wcielił się w postać Vincenta van Gogha w głośnym filmie animowanym „Twój Vincent”.

(Anna Gwóźdź, "Gulaczyk we władzach Związku Zawodowego Aktorów Polskich", https://kulturalia.lca.pl, 14.04.2021)