Ministerstwo Kultury opublikowało wyniki tegorocznego konkursu grantowego dla teatrów. Wśród tych, którzy dostali dotacje, są placówki i organizacje z Wrocławia i Dolnego Śląska. Wśród beneficjentów jest m.in. legnicki Teatr Modrzejewskiej. W Gazecie Wyborczej Wrocław pisze Rafał Zieliński.


W konkursie mogły brać udział zarówno samorządowe instytucje kultury, jak i organizacje pozarządowe takie jak stowarzyszenia i fundacje. Na wyniki konkursu trzeba było czekać ponad dwa miesiące dłużej, niż przewidywał regulamin. Ministerstwo opóźnienie tłumaczyło dużą liczbą wniosków i pandemią. Wstępnie projekty oceniali eksperci, ostatecznie minister.

Łączny prognozowany budżet ministerialnego programu "Teatr" to 8,2 mln zł.

Różewicz przeszedł, krótkie etiudy odpadły

Wrocławski Teatr Współczesny złożył wniosek o dofinansowanie dwóch projektów. To Festiwal Dramatu "Zawsze Różewicz", na który uzyskał 50 tys. zł, i Teatr Krótkometrażowy, któremu nie przyznano dotacji. - To cykl 15-20-minutowych etiud, których bazą są teksty przysyłane do nas na konkurs dramatyczny - mówi o Teatrze Krótkometrażowym Marek Fiedor, dyrektor naczelny i artystyczny WTW. - Pierwszy raz zrobiliśmy to w maju 2020 roku. Stworzyliśmy pięć etiud, których autorkami i bohaterkami były kobiety. Zrobiliśmy je własnym sumptem i zamieściliśmy na YouTube. Teraz chcieliśmy bardziej formalnie powołać do życia ten cykl i tworzyć formy z pogranicza teatru i filmu, gdzie na scenie powstawałaby przestrzeń, w której kręcone byłyby te etiudy.

Na Festiwal Dramatu "Zawsze Różewicz" teatr dostał około połowę tego, o co wnioskował. - To będzie cykl czytań dramatów połączonych z warsztatami. Skierowany jest do młodzieży. Chcemy dowiedzieć się, spytać, kim dla młodych ludzi jest dziś Tadeusz Różewicz.

Strefa Kultury Wrocław na 10. jubileuszową edycję Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Dialog Wrocław 2021 otrzymała 200 tys. zł, a Stowarzyszenie Teatr ZAR na projekt "Back to Beckett" 50 tys.

Jelenia Góra i Legnica z dotacjami

Na dwa projekty dofinansowanie dostał Teatr im. Cypriana Kamila Norwida z Jeleniej Góry. - Na 38. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych przyznano 150 tys. zł, a na 48. Jeleniogórskie Spotkania Teatralne 100 tys. zł. To około połowa tego, o co wnioskowaliśmy, ale to jest już podstawą dalszych działań - mówi Tadeusz Wnuk, dyrektor teatru.

Dodaje, że to, czy imprezy się odbędą, zależy od wielu czynników: - Oczywiście najważniejsza będzie sytuacja epidemiczna i obostrzenia. Festiwal Teatrów Ulicznych jest w lipcu, ale to impreza międzynarodowa, więc dużo zależy od tego, co będzie wtedy się działo w innych krajach. Możemy przesunąć festiwal w czasie, ale niewiele, bo to wydarzenie powinno się odbyć w lecie, gdy mamy sprzyjające warunki pogodowe.

Lepiej wygląda sytuacja z Jeleniogórskimi Spotkaniami Teatralnymi: - Są w październiku, więc liczymy, że już wtedy będziemy po pandemii. Dyrektor jeleniogórskiego teatru zaznacza, że nie za bardzo wyobraża sobie przeniesienie tych wydarzeń do sieci: - Nie spełnią swojej funkcji i oczekiwań zarówno twórców, jak i przede wszystkim publiczności.

Kolejną dolnośląską placówką z dotacją jest legnicki Teatr im. Heleny Modrzejewskiej. Dostał 76 tys. zł na realizację spektaklu "Świat na głowie" Roberta Urbańskiego w reżyserii Jacka Głomba.

Nie wszyscy dostali pieniądze od ministra

Pieniędzy nie przyznano m.in. Wrocławskiemu Teatrowi Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego na "Slam Mimiczny" i na "(R)ewolucje" oraz Ośrodkowi Kultury i Sztuki na Dolnośląskie Spotkania Monodramu SOLO Fest.

Również bez dotacji zostało Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych Europeum, które szukało dofinansowania na spektakl "Mateusz Jehowita". Na swoje projekty nie dostał też pieniędzy reżyser Przemysław Wojcieszek.

Ministerialnego dofinansowania nie dostały m.in. Festiwal Malta w Poznaniu, a także tworzony przez osoby ze spektrum autyzmu i z zespołem Downa Teatr 21 i Fundacja Krystyny Jandy na rzecz Kultury prowadząca warszawskie teatry Polonię i Och-Teatr. Pełne wyniki konkursu dostępne są na stronach ministerstwa.

(Rafał Zieliński, "Minister Gliński rozdał teatralne granty. Kto na Dolnym Śląsku dostał dotacje?", https://wroclaw.wyborcza.pl/, 9.04.2021)