W niedzielę 11 kwietnia o godz. 18.00 rozpocznie się transmisja online z otwarcia wystawy finalistów i laureatów VI Konkursu Fotografii Teatralnej prezentującej najlepsze zdjęcia teatralne ubiegłego sezonu. Wśród eksponowanych będzie wyróżniony zestaw dokumentacyjny legnickiego fotografika i operatora kamery pracującego dla legnickiego teatru.


Nadesłany na konkurs i wyróżniony przez jury zestaw zdjęć Karola Budrewicza ("doceniono podjęcie się próby zmierzenia się z pandemiczną rzeczywistością teatru w sieci i wyjątkowe fotografie z ekranu komputera") idealnie wpasował się w czas, w jakim funkcjonował zarówno teatr, jego twórcy, jak i fotografik-dokumentalista. Legnicki artysta postawił na bardzo nietypową realizację - sfotografował serię kadrów z ekranu komputera podczas premierowej emisji online "Nowego Dekameronu" wg Boccaccia - zespołowej realizacji legnickich aktorów i ich przyjaciół wyprodukowanej wiosną ubiegłego roku w warunkach domowej izolacji i zamknięcia teatru.

Na ekspozycję we wrocławskim Centrum Kultury Agora składają się fotografie zgłoszone w VI edycji konkursu w dwóch kategoriach: teatralne zdjęcie sezonu oraz zestaw dokumentacyjny z przedstawienia, którego premiera odbyła się w sezonie 2019/2020. Oprócz zestawu zdjęć Karola Budrewicza na wystawie prezentowane są także prace: Jeremiego Astaszowa, Iwony Bandzarewicz, Sylwii Jabłońskiej, Przemysława Jendroski, Przemysława Konefała, Grzegorza Krzysztofika, Marianny Kuleszy, Karoliny Nowaczyk, Grzegorza Nowaka, Anny Orzyłowskiej, Tobiasza Papuczysa, Maurycego Stankiewicza, Dawida Stube, Małgorzaty Wakuluk i Przemysława Wojtasia.

Konkurs Fotografii Teatralnej to najważniejsze i najciekawsze prace fotograficzne odsłaniające polskie życie teatralne.  Organizowany jest od 2015 roku i umożliwia prezentację różnych języków twórców zajmujących się fotografowaniem teatru. Co roku na Konkurs nadsyłane są setki prac. Do tej pory, w sześciu rozstrzygniętych edycjach KFT, wzięło udział ponad 600 fotografów, którzy przesłali ponad 8000 zdjęć.

Organizatorami Konkursu są: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Grzegorz Żurawiński