Na nie mniej niż 465,5 tys. zł na działalność artystyczną i edukacyjną ze środków centralnych może liczyć legnicki Teatr Modrzejewskiej w roku 2021. Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu opublikowało wyniki naborów do ministerialnych programów grantowych.


76 tys. zł przyznano legniczanom w programie "Teatr" na realizację sztuki Roberta Urbańskiego "Świat na głowie" w reżyserii Jacka Głomba. W programie "Wydarzenia artystyczne dla dzieci i młodzieży"  dotację w wysokości 58,5 tys. zł przyznano na produkcję serialu teatralnego dla naj-najów (najmłodszych widzów) pt. "Cztery pory roku". W ramach programu "Kultura dostępna" 82 tys. zł przeznaczono na zainaugurowany jesienią ub. roku program "Przystanek PIEKARY". Natomiast 99 tys. zł dotacji uzyskał projekt "Tygodnie pracy twórczej" z programu "Edukacja kulturalna".

Nie są to jednak wszystkie ministerialne środki na działalność artystyczną, którymi będzie mógł dysponować w roku 2021 legnicki Teatr Modrzejewskiej. Pulę tę uzupełni bowiem druga transza przyznanej przed rokiem trzyletniej dotacji na premierowy cykl artystyczny pod nazwą "Teatr, który łączy" (po 150 tys. zł rocznie na lata 2020-2022).

Legnicki teatr będzie też miał prawo złożyć odwołanie w programie "Promocja kultury polskiej za granicą" na zaplanowany pokaz spektaklu "Łemko" i warsztaty aktorskie na Ukrainie. - Złożyliśmy także odwołania w dwóch kolejnych wnioskach: "Studio Modrzejewskiej - roczny kurs dla aktorów" oraz "Czytelnia Modrzejewskiej, czyli książka w teatrze". Jeden z naszych wniosków "Wykonanie nowej instalacji elektrycznej na scenie" czeka jeszcze na rozpatrzenie - dodał dyrektor legnickiego teatru Jacek Głomb.

Grzegorz Żurawiński