Mimo izolacji od publiczności i lockdownu legnicki teatr wrócił do aktywności. W środę 7 kwietnia wznowiono próby do nowej realizacji, którą reżyseruje Jacek Głomb. Pierwsza z poświątecznych prób odbyła się zdalnie na zoom-ie, kolejna popołudniowa z wybraną grupą aktorów odbędzie się już na scenie.


Jest już niemal pewne, że premiera sztuki, planowana pierwotnie na 9 maja, zostanie przesunięta na inny termin. Trwają także prace nad kolejnymi wersjami scenariusza. - Nadal będzie to jednak opowieść współczesna, tyle że zanurzona w historii i oprawiona w kostiumie. Kiedy dojdzie do premiery? Nie wiem i nie chcę w sytuacji, jaką mamy, tego planować, ani zapowiadać. Może w maju, może w czerwcu? Chciałbym, aby premiera odbyła się w tym sezonie, ale mamy pandemię... - tłumaczył 30 marca w rozmowie z Grzegorzem Chojnowskim na antenie Radia Wrocław Kultura reżyser Jacek Głomb.

Ze słów reżysera można wnioskować także, że to właśnie chłopska rabacja z z 1846 roku, zwana także rzezią galicyjską lub tarnowską, a zatem opowieść o tym, jak chłopstwo wyrżnęło panów szlachtę, wyszła na pierwszy plan przygotowywanego spektaklu. "Rzeź” na podstawie scenariusza Krzysztofa Kopki Jacek Głomb realizować będzie ze swoją wypróbowaną drużyną współpracowników: Małgorzata Bulanda (scenografia i kostiumy), Bartek Straburzyński (muzyka) oraz Witold Jurewicz (ruch sceniczny).

W obsadzie sztuki: Magda Biegańska, Katarzyna Dworak, Gabriela Fabian, Ewa Galusińska, Aleksandra Listwan, Zuza Motorniuk, Magda Skiba, Małgorzata Urbańska. Bartosz Bulanda, Rafał Cieluch, Robert Gulaczyk, Bogdan Grzeszczak, Mateusz Krzyk, Paweł Palcat, Paweł Wolak oraz - gościnnie - Grzegorz Wojdon, Maciej Rabski i Jan Kowalewski.

Grzegorz Żurawiński