Zmiana terminu i formuły eliminacji! Połączone eliminacje miejskie i rejonowe 66. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego zaplanowano na sobotę 24 kwietnia i odbędą się na Scenie Gadzickiego legnickiego Teatru Modrzejewskiej. Uczestnicy każdego etapu będą oceniani osobno, mimo że obydwa etapy OKR odbędą się jednego dnia.


- Do teatru zapraszamy uczestników i przygotowujących ich instruktorów, a publiczność będzie mogła obejrzeć nagrane prezentacje online - zapewnia legnicka koordynatorka OKR Joanna Rostkowska.

Eliminacje miejskie 66.OKR. Pierwszy etap konkursu, który ma charakter otwarty: jest przeznaczony dla młodzieży ze szkół średnich, studentów, dorosłych i seniorów. Jak zawsze zmagania odbędą się w czterech turniejach: recytatorskim, „wywiedzionego ze słowa”, teatru jednego aktora i poezji śpiewanej. Po ubiegłorocznej nieobecności konkursu w Legnicy z powodu pandemii mamy nadzieję, że w tym roku uda nam się go zorganizować.

Eliminacje rejonowe dla regionu legnickiego 66. OKR (powiaty złotoryjski, lubiński, polkowicki, jaworski, miasto i powiat legnicki) oraz dla miast: Głogów i Wrocław. Legnicki teatr organizuje od kilku lat eliminacje dla zainteresowanych OKR z Głogowa i Wrocławia, ponieważ w tych miastach od kilku lat konkurs się nie odbywa.

Ogólnopolski Konkurs Recytatorski organizowany jest pod patronatem i przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Jest to konkurs wieloetapowy, którego finałem są zmagania na szczeblu ogólnopolskim. Jego laureatami było wielu znanych polskich aktorów, m.in. Janusz Gajos, Jan Englert, Magdalena Cielecka, Marek Kondrat, Michał Żebrowski. Z OKR narodziły się zarówno konkursy tematyczne, obejmujące określony krąg literacki lub zasięg czasowy, jak też nurt teatrów jednego aktora i poezji śpiewanej.

Pełny tekst regulaminu oraz karty zgłoszeń są dostępne na stronie http://www.tkt.art.pl. Zgłoszenia przyjmowane będą do 19 kwietnia br. - Zdajemy sobie sprawę z tego, że zostawiamy niewiele czasu na przygotowanie, ale główny organizator OKR bardzo późno ogłosił terminy i sam konkurs w tym roku - wyjaśnia Joanna Rostkowska, która przyjmuje zgłoszenia do konkursu: tel. 504 890 477 lub e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (preferowany).

Organizator: Teatr im. H. Modrzejewskiej w Legnicy i Towarzystwo Kultury Teatralnej w Warszawie.

W podziękowaniu za wieloletnie wysiłki legnickiego teatru, który "ostał się jako jedyny publiczny teatr, który konsekwentnie od początku przyjmuje u siebie uczestników ruchu żywego słowa" pisemne ukłony na ręce dyrektora teatru i koordynatorki OKR nadesłali prezesi Towarzystwa Kultury Teatralnej Lech Śliwonik i Jan Zdziarski.

Grzegorz Żurawiński