Trwa konkurs na dyrektora legnickiego teatru. Jedynym kandydatem, który zgłosił aplikację na to stanowisko, jest Jacek Głomb od 27 lat kierujący legnicką sceną dramatyczną. O tym, co dalej,  dowiemy się we wtorek 30 marca w audycji Radia Wrocław Kultura. Z Jackiem Głombem rozmawiać będzie Grzegorz Chojnowski. Początek o godz. 15.15.


W sierpniu ub. roku zarząd województwa dolnośląskiego podjął uchwałę o przeprowadzeniu konkursu na stanowisko dyrektora Teatru Modrzejewskiej w Legnicy. Sprzeciw wobec tej decyzji i postulat, by - zgodnie z ustawą - Jackowi Głombowi powierzyć tę funkcję bez konkursu na kolejną kadencję (aktualna kończy się 31 sierpnia 2021 roku) wyraziło wiele postaci ze świata teatru, kultury, mediów, w tym ponad 3 tysiące sygnatariuszy petycji do marszałka województwa oraz 36 dyrektorów polskich teatrów. Nie zmieniło to stanowiska władz wojewódzkich Dolnego Śląska, głównego organizatora legnickiej sceny.

"W Legnicy mam wciąż dużo niedokończonych spraw. Dopóki ich nie zamknę albo przynajmniej dopóki nie będę miał świadomości, że zrobiłem, co można, nie poddam się. Dlatego wystartuję w konkursie na dyrektora teatru w Legnicy. Wierzę w uczciwy konkurs. I nie chcę oddać walkowerem świata, który razem zbudowaliśmy" - zapewniał Jacek Głomb w oświadczeniu, które opublikował na dwa dni przed złożeniem aplikacji na to stanowisko.

19 marca dyrektor legnickiego teatru, który swoją funkcję pełni nieprzerwanie od sierpnia 1994 roku, złożył swoją ofertę wraz z 115 rekomendacjami i wspierającymi go opiniami ludzi ze świata teatru i kultury, wśród których byli m.in.: Olga Tokarczuk, Anda Rottenberg, Adam Michnik, Jacek Sieradzki, Jacek Kopciński, Dariusz Kosiński.

22 marca rzecznik marszałka Dolnego Śląska Michał Nowakowski poinformował, że Jacek Głomb jest jedynym kandydatem na dyrektora Teatru Modrzejewskiej. Więcej ofert nie wpłynęło. - Oferta zostanie sprawdzona, a następnie komisja podejmie decyzję i zarekomenduje kandydata zarządowi województwa – powiedział.

Zgodnie z uchwałą zarządu województwa dyrektor legnickiego teatru ma zostać wyłoniony do 30 czerwca 2021 r. Komisja konkursowa składać się będzie z dwóch przedstawicieli ministra kultury, trzech przedstawicieli organów prowadzących (dwóch reprezentujących marszałka i jeden prezydenta Legnicy), dwóch przedstawicieli związków zawodowych oraz dwóch przedstawicieli wybranych stowarzyszeń twórczych. Kandydat będzie musiał uzyskać więcej niż połowę głosów komisji konkursowej. W przeciwnym wypadku zarząd województwa będzie mógł ogłosić nowy konkurs lub powołać dyrektora bez konkursu.

Rozmowy Grzegorza Chojnowskiego z Jackiem Głombem można wysłuchać także w Internecie: https://www.radiowroclawkultura.pl/

Grzegorz Żurawiński