Drugi rok z rzędu Międzynarodowy Dzień Teatru mógł być świętowany tylko wirtualnie. Tak też było w sobotni wieczór 27 marca w legnickim Teatrze Modrzejewskiej. Posłania, filmowe wspomnienia, życzenia i nagrody na teatralne święto oglądaliśmy na teatralnym You Tube.


Zgodnie z tradycją świętowanie rozpoczęto od odczytania międzynarodowego orędzia, które corocznie publikuje Międzynarodowy Instytyt Teatralny (ITI). Autorką tegorocznego jest wybitna brytyjska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna Helen Mirren (tekst jest TUTAJ). Jej posłanie z pustej widowni legnickiego teatru odczytała aktorka Ewa Galusińska.

Centralnym fragmentem wirtualnej uroczystości był zrealizowany przez Karola Budrewicza filmowy montaż zarchiwizowanych fragmentów sieciowej aktywności Teatru Modrzejewskiej wymuszonej pandemiczną izolacją od publiczności, dorobku zarejestrowanego w okresie od maja 2020 do lutego 2021 roku. W filmie-wspomnieniu pt. "Wirtualna Modrzejewska" obejrzeliśmy fragmenty onlajnowych realizacji legnickich artystów (filmów i streamingów ze sceny).

W montażu wykorzystano fragmenty: zespołowo zrealizowanego "Nowego Dekameronu" wg Boccaccia pod opieką reżyserska Jacka Głomba, wyimków z pięciu odcinków serialu "5.0" Magdy Drab w reżyserii Piotra Ratajaczaka, dwóch filmowych realizacji jakimi były polsko-ukraińska koprodukcja "Chlebem i solą" w reżyserii Rafała Cielucha oraz plenerowy "E-migrant" w reżyserii Martyny Majewskiej, epizody z czterech performatywnych czytań transmitowanych do sieci jakimi były "Wszyscy chcą żyć" Hanocha Levina w reżyserii Łukasza Kosa,  "Golec" w autorskiej reżyserii duetu Paweł Wolak - Katarzyna Dworak (PiK), "Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek" Filipa Zawady w reżyserii Pawła Palcata, "Chory z urojenia" Moliera w reżyserii Łukasza Kosa. Całość uzupełniła filmowa realizacja Klubu Gońca Teatralnego "Cud, cut, cut, cut", a zakończył zrealizowany w kwietniu ub. roku teledysk z piosenką Zuzy Motorniuk i Łukasza Matuszyka "Helenka nie pęka".

Swoje refleksje związane z Międzynarodowym Dniem Teatru w drugim roku pandemii odczytali ze Sceny Gadzickiego dyrektor legnickiego teatru Jacek Głomb (tekst jest TUTAJ) oraz prezeska legnickiego Stowarzyszenia "Teatr Niezbędnie Potrzebny" Barbara Maciejewska (tekst jest TUTAJ).

Uroczystość zakończyło odczytanie listy pracowników teatru, którym z okazji święta przyznano dyrektorskie nagrody pieniężne.

Grzegorz Żurawiński