"Dzień dobry Państwu, jako prezes Stowarzyszenia “Teatr Niezbędnie Potrzebny”, mam zaszczyt i możliwość przekazać Państwu z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru przesłanie, które brzmi: Prawdziwa moc nigdy nie staje na przeszkodzie pięknu ani harmonii, ale często nimi obdarza. I we wszystkim niezrównanie piękna, moc musi mieć wiele wspólnego z magią. Herman Melville, Moby Dick, rozdział 86 “Ogon” - odczytała w sobotę 27 marca na Scenie Gadzickiego swoje przesłanie Barbara Maciejewska.


Autorką tegorocznego orędzia z okazji 60.Międzynarodowego Dnia Teatru jest - to ważne - kobieta, znakomita brytyjska artystka Helen Mirren. Aktorka mówi o czasie trudnym dla teatru, o kruchości i subtelności zawodu artysty, którego siła wywodzi się z wnętrza, stąd wydaje się niepozorna. Jednak wyobraźnia artysty zmienia się w przymus tworzenia, motywuje do działania, wyzwala energię pozwalającą przetrwać pandemię teatrowi i artystom.

Motto naszego przesłania zawiera myśl o tym, że procesem tworzenia kieruje siła wewnętrzna, a jest nią inspirująca wyobraźnia artysty, wrażliwość, zdolności twórcze, uczucia i emocje oraz kreatywność.

Shahid Nadeem, dramatopisarz z Pakistanu, autor ubiegłorocznego orędzia żartobliwie stwierdził, że “złe czasy to dobry czas dla teatru”. Chyba jednak nie przewidział, że teatrowi przyjdzie się zmierzyć, kto wie, czy nie z najbardziej podstępnym w jego historii wrogiem – pandemią koronowirusa. Oto wręcz z dnia na dzień “covid “ wyprosił widzów z sal teatralnych, opustoszały widownie, a nas w maseczkach i rękawiczkach przeniósł do wirtualnego świata. Jednak spektakle online nie zastąpią atmosfery teatru, wszak to tylko namiastka żywego teatru…
 
Papierowy bilet urósł do symbolu tęsknoty za bliskością, bezpośrednim przeżyciem momentu, gdy gasną światła i podnosi się kurtyna. To tęsknota za magicznym miejscem, gdzie nie tylko bawimy się, ale też odczuwamy intelektualną inspirację i potrzebę duchowego oczyszczenia.
Epidemia koronawirusa spowodowała, że świat na naszych oczach zmienił się i zmienia nadal niewyobrażalnie. Wszystko się przewartościowuje. Trzeba się przystosować z dnia na dzień i dotyczy to zarówno widzów, jak i aktorów.

Można uzależnić się od poczucia dramatyzmu w codzienności na podstawie błędnego przekonania, że jest on ekscytujący. Jednak z wypowiedzi specjalistów wynika, że trzeba oczyścić swoje życie ze stresu i nie lekceważyć intuicji. Wnioski wynikające z badań nad skutkami społecznymi pandemii sugerują uproszczenie życia, powrót do ściślejszego związku z przyrodą, ludźmi podzielającymi nasze zainteresowania i ze sztuką, która inspiruje wyobraźnię i motywuje do działania. Tę rolę spełnia teatr.

Teatr jest miejscem szczególnym, pobudzającym do refleksji nad otaczającą rzeczywistością. Jest strefą wolności i komentarzem społecznym. Jest gałęzią sztuki. A dla Państwa - normalnym miejscem pracy. Codzienne funkcjonowanie tej placówki w pandemicznych czasach wymaga ogromnego wysiłku, szybkich reakcji, zwrotów akcji. Uczy wytrwałości I pokory.

Teatr Modrzejewskiej szybko zareagował na nową rzeczywistość: spektakle online, szycie maseczek ochronnych, czytanie performatywne tekstów, kabaret, filmy rysunkowe. Wzrosła inwencja i twórcza aktywność, zrobiło się barwnie i różnorodnie. Aktorzy ujawnili nieznane dotąd publiczności talenty I możliwości: ze zdwojoną energią piszą sztuki, teksty piosenek, śpiewają, malują, rysują. Są reżyserami i scenarzystami, montażystami. Korzystając ze swobody wypowiedzi artystycznej, szukają dla siebie przestrzeni w nowych środkach przekazu, a  internet pozwala im na szybkie nawiązanie kontaktu.

Drużyna Modrzejewskiej zaimponowała wszystkim swoją postawą, udzielając jednoznacznego poparcia szefowi, Jackowi Głombowi oraz aktywizując szeroko społeczeństwo, w szczególności środowiska artystyczne, co przyniosło wymierne skutki skalą poparcia dla Jacka Głomba ważnych w tym środowisku osób.

Taki teatr wspiera nasze Stowarzyszenie. Uczestniczymy aktywnie w życiu Teatru Modrzejewskiej, wspomagając w pozyskiwaniu widzów i sympatyków, docierając do różnych środowisk, w tym osób wykluczonych. W ramach naszej działalności statutowej Stowarzyszenie, między innymi, funduje bilety do teatru matkom opiekującym się na co dzień dziećmi z zespołem Downa, emerytom, dzieciom z Domów Dziecka, czy podopiecznym “Monaru”. Wizyta w teatrze była dla nich ogromnym przeżyciem, wręcz świętem. Wiemy, że symbolicznym biletem nie zmieniliśmy świata, ale zmieniliśmy na chwilę świat tych ludzi odrobiną radości i wytchnienia.

Międzynarodowy Dzień Teatru jest świętem pracujących w teatrze i dla teatru: administracji, aktorów, pracowników technicznych, kadry kierowniczej. To dzięki Waszej pracy Teatr Modrzejewskiej jest uznaną marką, więc chrońmy jego dorobek. Macie Państwo pełne inwencji, świeże pomysły i talenty, których potrzebujemy. Widzicie rzeczy w sposób, który inspiruje innych do wyjścia z kowidowej stagnacji.

W imieniu Stowarzyszenia “Teatr Niezbędnie Potrzebny” życzę Państwu szybkiego powrotu do normalności, zdrowia i apanaży, na jakie zasługujecie. Życzymy Wam i sobie udanych, niezapomnianych sezonów teatralnych w realnym świecie. I jeszcze raz sukcesów!

A od siebie Jacku, życzę powodzenia w staraniach o utrzymanie dyrektorskiego fotela!

Dziękuję. Barbara Maciejewska