Wierzę, że to niewidzialne zło o numerze 19 w końcu minie i wszyscy spotkamy się na przedstawieniach, w wypełnionych po brzegi salach teatralnych - napisał z okazji 60. Międzynarodowego Dnia Teatru prezes Związku Artystów Scen Polskich Krzysztof Szuster. Depesza Grzegorz Janikowskiego dla Polskiej Agencji Prasowej.


"W tym nieprzewidywalnym, trudnym czasie i niespotykanych dotychczas warunkach, w których przyszło nam egzystować, życzę wszystkim z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru: zdrowia, zdrowia i jeszcze raz zdrowia; szybkiego powrotu do normalnej pracy; możliwości rychłego spotkania się z żywą widownią" - czytamy w liście Krzysztofa Szustera opublikowanym w piątek na stronie internetowej ZASP-u.

"Wierzę, że to niewidzialne zło o numerze 19 w końcu minie i wszyscy spotkamy się na przedstawieniach, w wypełnionych po brzegi salach teatralnych" - podkreślił prezes Stowarzyszenia, dodając, że "jeszcze raz życzy zdrowia".

Międzynarodowy Dzień Teatru będzie obchodzony w sobotę (27 marca) w ponad stu państwach na świecie. Święto zostało ustanowione w czerwcu 1961 r., na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu, które miało miejsce 27 marca 1957 roku.

Ustanowienie Dnia Teatru zaproponował Arvi Kivimaa, prezydent Fińskiego Ośrodka Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI) podczas 9. światowego kongresu ITI w Helsinkach. Odtąd Dzień Teatru jest koordynowany i obchodzony przez ponad sto narodowych ośrodków ITI na całym świecie.

(Grzegorz Janikowski, "Warszawa. List prezesa ZASP Krzysztofa Szustera z okazji 60. Międzynarodowego Dnia Teatru", https://e-teatr.pl, 26.03.2021)