60. Międzynarodowy Dzień Teatru w Legnicy będzie obchodzony rzecz jasna w formule on-line. Świętowanie rozpocznie się w sobotę 27 marca o godz. 18.00 na kanale YouTube teatru. Niestety epidemia koronawirusa znowu pokrzyżowała plany organizatorów i uniemożliwiła stworzenie tego, co w teatrze najcenniejsze - żywej relacji między widownią i twórcami. Pisze Dawid Stefanik.


- Tym razem, w Międzynarodowym Dniu Teatru nie zobaczymy Was na widowni, nie odczytamy orędzia ze sceny. Możemy się z państwem umówić wyłącznie w internecie. Życzmy więc sobie wzajemnie, byśmy jak najszybciej znowu spotkali się w rzeczywistym świecie, bez maseczek, rękawiczek i akcji w mediach społecznościowych. Byście przeszli przez foyer i zasiedli wygodnie w fotelach. Niech jak najszybciej zgasną światła i podniesie się kurtyna. Niech teatr wróci tam, gdzie jest jego miejsce - mówi Mariola Hotiuk, kierownik Działu Promocji i Reklamy Teatru Modrzejewskiej w Legnicy.

Podczas wydarzenia (na kanale YouTube "Teatr Heleny Modrzejewskiej w Legnicy") będzie można m.in. zobaczyć film „Wirtualna Modrzejewska” zmontowany z pandemicznych realizacji online autorstwa Karola Budrewicza, wystąpienie dyrektora teatru Jacka Głomba oraz wysłuchać przesłania prezesa Stowarzyszenia „Teatr Niezbędnie Potrzebny” Barbary Maciejewskiej oraz orędzia napisanego przez Helen Mirren, które przeczyta Ewa Galusińska.

(Dawid Stefanik, "W sobotę Międzynarodowy Dzień Teatru. Teatr Modrzejewskiej świętuje online", https://tulegnica.pl, 25.03.2021)