Dwójka najstarszych aktorów legnickiego zespołu Teatru Modrzejewskiej Anita Poddębniak i Bogdan Grzeszczak otrzyma w piątek 26 marca, w przeddzień 60. Międzynarodowego Dnia Teatru, nagrody marszałka Dolnego Śląska. Z okazji teatralnego święta ustanowioną 5 lat temu nagrodę wrocławskiego oddziału ZASP otrzyma także reżyser i dyrektor legnickiego teatru Jacek Głomb.


Po konsultacji z dyrektorem legnickiej sceny Jackiem Głombem wniosek o marszałkowskie nagrody dla aktorów Teatru Modrzejewskiej złożył wrocławski oddział Związku Artystów Scen Polskich - poinformowała wiceprzewodnicząca oddziału Wanda Ziembicka-Has, która była także inicjatorką przyznania tegorocznej nagrody wrocławskiego ZASP szefowi legnickiego teatru.

Trudno policzalna liczba ról, wiele aktorskich nagród i wyróżnień, imponujący staż i dorobek twórczy. To wspólna charakterystyka obojga zgłoszonych do tegorocznych marszałkowskich nagród. Aktorski staż Anity Poddębniak to blisko 36 lat (niemal 33 lata na legnickiej scenie), staż sceniczny Bogdana Grzeszczaka to niemal 28 lat (prawie 18 lat na etacie w Legnicy). Oboje są najstarszymi członkami aktorskiego zespołu Modrzejewskiej.

Anita Poddębniak (1960). Legnicka aktorka od 1988 roku. Zagrała ponad sto ról, wśród nich Gertrudę w "Hamlecie", Anioła Stróża w "Obywatelu M", Danusię w "Szpitalu Polonia", Irenę w "Made in Poland" i wiele innych, także w scenicznych i telewizyjnych wersjach "Ballady o Zakaczawiu", "Wschodów i Zachodów Miasta", "Made in Poland", "Placu Wolności", „Orkiestry”. Dwukrotnie najlepsza legnicka aktorka; laureatka Bomby Sezonu (2009) - dorocznej nagrody Stowarzyszenia Przyjaciół Teatru Modrzejewskiej. Nagradzana na II Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy (2003), 45. Festiwalu Sztuki Aktorskiej w Kaliszu (2005), XI Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej (2005) oraz XII Ogólnopolskim Festiwalu Komedii Talia w Tarnowie (2008). W 2016 roku za rolę Ireny w „Hymnie narodowym” Przemysława Wojcieszka otrzymała nagrodę na XVI Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” w Zabrzu. Zagrała w kilkunastu filmach pełnometrażowych: m.in. w "Doskonałym popołudniu" Przemysława Wojcieszka (2005), „Małej Moskwie" Waldemara Krzystka (2008), „Chrzcie” Marcina Wrony (2009), "Krecie" Rafaela Lewandowskiego (2011), „Pokłosiu" Władysława Pasikowskiego (2012), a ostatnio w „Szczęściu świata” Michała Rosy (2016), „Letnim przesileniu” Michała Rogalskiego (2016), „Pokocie” Agnieszki Holland (2017), a przede wszystkim w "Każdy ma swoje lato" Tomasza Jurkiewicza (2020). Otrzymała nagrodę za najlepszą rolę kobiecą (film "Kiedy ranne wstają zorze" w reż. M. Głowackiego) na II Festiwalu Młodego Kina "Piękni Dwudziestoletni" w Warszawie (2012).

Bogdan Grzeszczak (1962). W teatrze legnickim od 2004 roku, już wcześniej związany gościnnie z nim oraz ze scenami wrocławskimi (Wrocławski Teatr Współczesny, Teatr Polski, Teatr K2). Grał w kilkudziesięciu spektaklach Teatru Modrzejewskiej (ostatnio m.in. w "Biesach" Jacka Głomba, "Popiele i diamencie - zagadce nieśmiertelności" Marcina Libera oraz "Wyzwoleniach" Piotra Cieplaka) oraz we wszystkich jego produkcjach telewizyjnych. Laureat głównej nagrody 43. Festiwalu Sztuki Aktorskiej w Kaliszu (2003), nagrody aktorskiej XIV Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej (2008) za rolę Arcyurzędnika w spektaklu "Łemko" w reżyserii Jacka Głomba, nagrody marszałka województwa dolnośląskiego za role w spektaklu Pawła Wodzińskiego „Polacy umierają” (2010). Laureat Bomby Sezonu (2006) - dorocznej nagrody Stowarzyszenia Przyjaciół Teatru Modrzejewskiej. W 2008 roku zagrał jedną z głównych ról w filmie "Operacja Dunaj" w reżyserii Jacka Głomba, w 2011 w "Być jak Kazimierz Deyna" w reżyserii Anny Wieczur-Bluszcz i "80 milionach"  w reżyserii Waldemara Krzystka. Pojawia się także w serialach telewizyjnych. Uprawia również fotografię artystyczną i sztuki wizualne.

Laureata tegorocznej nagrody wrocławskiego oddziału ZASP Jacka Głomba przedstawiać nie trzeba. W ostatnich miesiącach o szefie legnickiego teatru napisano dostatecznie wiele. Kto jednak ciekaw może zajrzeć na stronę legnickiego teatru TUTAJ!

Grzegorz Żurawiński