22. marca minął termin składania ofert w konkursie ogłoszonym przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Brak kontrkandydatów nie oznacza jednak, że Jacek Głomb zostanie dyrektorem legnickiej sceny w kolejnej kadencji. Relacja Karoliny Kurczab.


Ten konkurs od miesięcy wywołuje wiele emocji. Za Jackiem Głombem, pełniącym funkcję dyrektora legnickiej sceny od 27 lat, stanęli zarówno mieszkańcy Legnicy jak i środowiska artystyczne z całej Polski. Mimo apeli i petycji Urząd Marszałkowski ogłosił konkurs, a od kandydatów wymagał m.in. programu rozwoju Filharmonii Jeleniogórskiej czy też znajomości zasad wyłaniania dyrektora Opery Wrocławskiej.

Rozstrzygnięcie konkursu planowane jest do końca czerwca. Choć jedynym kandydatem jest Jacek Głomb nie ma gwarancji, że pozostanie dyrektorem Teatru. Komisja przeanalizuje złożone przez kandydata dokumenty. Musi on uzyskać więcej niż połowę głosów komisji. Zarząd Województwa może jednak ogłosić nowy konkurs lub powołać dyrektora bez konkursu.

(Karolina Kurczab, "Jacek Głomb jedynym kandydatem na dyrektora Teatru im. Modrzejewskiej w Legnicy", https://www.radiowroclaw.pl, 23.03.2021)