"Od zawsze ludzie opowiadają sobie historie. Piękna kultura teatru przetrwa tak długo, jak długo my przetrwamy na Ziemi" - napisała w orędziu na Międzynarodowy Dzień Teatru sławna brytyjska aktorka Helen Mirren. Międzynarodowe orędzie w tłumaczeniu Pawła Paszty opublikował polski ośrodek Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (International Theatre Institute - ITI).

"To jest wyjątkowo trudny czas dla żywego teatru i wielu artystów, technicznych, teatralnych rzemieślników i rzemieślniczek. Ich wspólna profesja z założenia utkana jest z delikatnej tkanki. Być może właśnie ta od dawna utrwalona kruchość pozwala im teraz przetrwać tę pandemię przytomnie i z odwagą. Ich wyobraźnia przestawiła się w tych nowych okolicznościach na twórcze, dające śmiech i poruszenie nowe sposoby komunikacji, w dużej mierze dzięki możliwościom Internetu.

Od zawsze ludzie opowiadają sobie historie. Piękna kultura teatru przetrwa tak długo, jak długo my przetrwamy na Ziemi. Silna potrzeba tworzenia u autorów, scenografów, tancerzy, śpiewaków, aktorów, muzyków, reżyserów nigdy nie zostanie zaduszona, a w bardzo niedługiej przyszłości zakwitnie od nowa z nową energią i nowym pojęciem naszego wspólnego świata.

Nie mogę się doczekać".

Helen Mirren

Helen Mirren, właściwie Helen Lydia Mironoff (1945). Urodzona w Londynie córka Angielki i rosyjskiego arystokraty, którego rodzina w trakcie bolszewickiej rewolucji październikowej przebywała w Anglii i zdecydowała się tam pozostać. Brytyjska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. Czterokrotnie nominowana do Oscara za: "Szaleństwo króla Jerzego", "Gosford Park", "Ostatnią stację" oraz "Królową", za którą zdobyła statuetkę Amerykańskiej Akademii Filmowej (2007). Zdobywczyni także wielu innych nagród, wśród których są: 4 nagrody BAFTA, 3 Złote Globy, 4 Emmy, 2 nagrody dla najlepszej aktorki na Festiwalu Filmowym w Cannes oraz nagroda dla najlepszej aktorki Festiwalu Filmowego w Wenecji. W teatrze debiutowała jako Kleopatra w National Youth Theatre w 1963. Pracowała m.in. z Royal Shakespeare Company, Centre de Recherche Théâtral Petera Brooka, the Fringe, na West Endzie, czy National Theatre na Broadwayu, gdzie zagrała szczególnie zapamiętane role w „Miesiącu na wsi”, czy „Tańcu śmierci”. W 2003 roku odznaczona Orderem Imperium Brytyjskiego.

Grzegorz Żurawiński