Legnicki serial science fiction "5.0" według scenariusza Magdy Drab i w reżyserii Piotra Ratajczaka, po prezentacjach online, zostanie pokazany na żywo. Dwuczęściowa premiera odbędzie się w sobotę i niedzielę na Scenie Gadzickiego w Teatrze Modrzejewskiej. Depesza Polskiej Agencji Prasowej z wideokonferencji prasowej, która odbyła się w środę 17 marca przed południem. Ogólnopolski lockdown ogłoszony kilka godzin później zniweczył ten plan.


"5.0 to pięcioczęściowy obraz przyszłości, która dzieje się już dziś. Każdy odcinek jest odrębną opowieścią, razem jednak składają się w całość. Jej bohaterowie stają wobec znajomych nam dylematów. Coraz częściej - i nie od dziś - słyszymy przecież o ekspansji ludzkiego gatunku na Marsa, o obawach związanych z potencjalnym wymknięciem się sztucznej inteligencji spod ludzkiej kontroli, o niewiadomych skutkach manipulacji przy kodzie genetycznym, o powszechnym zamęcie emocjonalnym, duchowym i intelektualnym związanym z wielkim przyspieszeniem, jakie sami sobie zafundowaliśmy" - czytamy w opisie spektaklu.

Premiera na scenie legnickiego teatru odbędzie się w dwóch częściach. W sobotę pokazany zostanie pierwszy i drugi odcinek, a w niedzielę trzeci, czwarty i piąty.

"Od początku planowaliśmy, że serial będzie pokazywany na żywo, w obecności publiczności. Teraz wracamy do tego pomysłu. Głęboko wierzymy, że do weekendowej premiery dojdzie, choć, podobnie jak bohaterowie naszego spektaklu, nie znamy przyszłości. Teatry są ciągle narażone na zawieszanie i odwieszanie działalności. Z niepokojem śledzimy sytuację, ale jesteśmy dobrej myśli" - mówił dyrektor Teatru Modrzejewskiej Jacek Głomb podczas środowej wideokonferencji.

Podkreślił, że ostatnie tygodnie pokazały, że widownia stęskniła się za teatrem. "To są wyjątkowe przedstawienia i wyjątkowe przymierze widowni z aktorami na scenie. Mimo trudnej społecznie sytuacji, ludzie straszne chcą oglądać teatr. Teatr online zawsze będzie tylko ersatzem, namiastką teatru żywego" - stwierdził.

Jak wskazał reżyser Piotr Ratajczak, wersja spektaklu na żywo nie będzie się znacznie różnić od tej transmitowanej w sieci. "Uruchamiamy świat, który był już żywy aktorsko, mimo obecności kamer i braku widza. Mam nadzieję jednak, że podczas premiery na żywo zrodzi się ciekawa energia w relacji z żywym widzem" - powiedział. "Jestem podekscytowana i ciekawa bezpośredniego spotkania z widownią, bo to ona współtworzy wydarzenie na żywo" - dodała autorka scenariusza Magda Drab.

Twórcy spektaklu podkreślali, że tempo pracy nad kolejnymi odcinkami było wyjątkowo szybkie. Premiera online pierwszego odcinka odbyła się 19 grudnia, a ostatniego - 20 lutego. "To pokazuje, że przy maksymalnej dyscyplinie i mobilizacji całego zespołu można powołać świat, który nie jest tymczasowy, amatorski, tylko jest profesjonalnym światem teatralnym. To była duża radość, gdy obserwowało się pełen profesjonalizm wszystkich twórców" - mówił reżyser.

("Dolnośląskie: Serial teatralny 5.0 Teatru Modrzejewskiej przenosi się z sieci na deski teatru", PAP, 17.03.2021, źródło: https://www.wnp.pl)