Już w ten weekend (20 i 21 marca) odbędzie się premiera pierwszego w historii Teatru Modrzejewskiej w Legnicy serialu teatralnego „5.0”. Wcześniej serial został zaprezentowany online - bez udziału publiczności. Szczegóły poniżej. Pisze Klaudia Korfanty.


Pierwszy w historii Teatru Modrzejewskiej serial teatralny. Premiera już w ten weekend. Dwudniowa premiera odbędzie się na Scenie Gadzickiego w Teatrze Modrzejewskiej w Legnicy w najbliższy weekend 20-21 marca 2021 r o godzinie 18:00. Pomysłodawczynią i scenarzystką serialu jest Magda Drab, reżyserem - Piotr Ratajczak.

Serial „5.0” składa się z pięciu odcinków (V odcinek trwa 15 minut, pozostałe ok. 45 minut). Zostaną one podzielone na dwie części i w takiej formie zaprezentowane publiczności. 20 marca grane będą odcinki I i II, 21 marca III, IV i V. Bilety są dostępne na stronie teatru (teatr.legnica.pl/bilety) w cenie 60 zł/jeden dzień, 100 zł/dwa dni.

Praca nad serialem była niezwykła - czas realizacji był wyjątkowo szybki, serial przygotowywano w czasie pandemii, więc niektóre próby przeprowadzane były zdalnie. Premiera online I odcinka odbyła się 19 grudnia 2020, premiera ostatniego - 20 lutego 2021. Jednak od początku serial teatralny „5.0” powstawał w zamyśle wystawienia go na scenie z obecnością widowni. Teraz może się to udać, choć Jacek Głomb, dyrektor Teatru Modrzejewskiej, nie ukrywa, że przyszłość, zarówno w serialu, jak i w naszej rzeczywistości, jest nieznana - teatry w każdej chwili mogą ponownie zostać zamknięte.

Twórcy serialu, na czele z Magdą Drab i Piotrem Ratajczakiem, są podekscytowani kontaktem z widownią. - Na pewno na premierze na żywo pojawi się energia od widzów, która ukształtuje na nowo spektakl - powiedział Piotr Ratajczak podczas konferencji prasowej. - Jestem ciekawa spotkania z widownią, bo to ona współtworzy wydarzenie - wyznała Magda Drab.

„5.0” to pięcioczęściowy obraz przyszłości, która dzieje się już dziś. Każdy odcinek jest odrębną opowieścią, razem jednak składają się w całość. Jej bohaterowie stają wobec znajomych nam dylematów. Coraz częściej – i nie od dziś – słyszymy przecież o ekspansji ludzkiego gatunku na Marsa, o obawach związanych z potencjalnym wymknięciem się sztucznej inteligencji spod ludzkiej kontroli, o niewiadomych skutkach manipulacji przy kodzie genetycznym, o powszechnym zamęcie emocjonalnym, duchowym i intelektualnym związanym z wielkim przyspieszeniem, jakie sami sobie zafundowaliśmy. Serial Magdy Drab, nie bez humoru przyglądając się tym problemom, próbuje skłonić nas do przemyślenia naszych działań i – miejmy nadzieję – znalezienia alternatywy.

Realizacja: scenariusz: Magda Drab, reżyseria i opracowanie muzyczne: Piotr Ratajczak, scenografia: Marcin Chlanda. Bilety: https://teatr.legnica.pl/bilety, 100 zł (dwa dni) / 60 zł (jeden dzień).

(Klaudia Korfanty, "Legnica. Premiera na żywo pierwszego w historii Teatru Modrzejewskiej serialu teatralnego już w ten weekend!", https://legnica.naszemiasto.pl, 17.03.2021)