W środę 10 marca w legnickim Teatrze Modrzejewskiej rozpoczęły się próby do współczesnej i nieco fantasmagorycznej opowieści o Polsce tu i teraz. "Rzeź" Krzysztofa Kopki reżyseruje Jacek Głomb. W obsadzie niemal komplet aktorów legnickiej sceny. Premierę na Scenie Gadzickiego zaplanowano na niedzielę 9 maja.

Córka właścicielki wielkiej fermy norek wychodzi za mąż za siostrzeńca ważnej pani minister.  Podczas weselnego przyjęcia im bardziej zabawa się rozkręca, im więcej alkoholu zostaje spożyte, w uczestnikach ślubnej fety budzą się demony. Taki jest punkt wyjścia do kolejnej legnickiej opowieści o współczesnej Polsce.

- Dzisiejsza Polska rozpadła się na kawałki. Wszystkie grupy i grupki patrzą wrogo na siebie nawzajem i w nikomu  nie przeszkadza, że nie jest  w stanie istnieć bez przeciwnika.  Każda grupa z niezłomnym poczuciem słuszności snuje plany naprawienia nieszczęśliwego świata. Ci, co są na dole, chcą przywrócić równość - ściągnąć do siebie tych, którzy wspięli się wyżej - ma się rozumieć po cudzych plecach. Ci, co są w górze, próbują za wszelką cenę nie dać się zepchnąć. Prą jeszcze wyżej z nieodłączną ojczyzną na ustach - objaśnia motywy podjęcia tematu reżyser Jacek Głomb.

„Rzeź” Krzysztofa Kopki, to kolejna z wielu już sztuk napisanych specjalnie dla teatru w Legnicy, czego dowodem jest m.in. dwutomowa antologia pt. "Dramaty Modrzejewskiej". To opowieść o współczesnej Polsce, czyli o nierzeczywistości, życiu w fikcji, urojeniach, które zastąpiły trzeźwy ogląd, o populizmie, który zastąpił odpowiedzialną politykę. O świecie, w którym to, co niegodziwe i obrzydliwe dla jednej strony, staje się dla drugiej chwalebne i zachwycające. O przemocy, którą taka wrogość rodzi i usprawiedliwia. O chaosie wartości, w którym ostają się tylko najprymitywniejsze motywacje. O tym, że trwając w tym zapiekłym sporze wszystkich ze wszystkimi, przegapiamy to, co dziś dzieje się w świecie naprawdę - a jest to coś „fundamentalnego, nieodwracalnego, rozstrzygającego”.

 - Świadomie chciałem takiego coraz bardziej szalonego i nieprzewidywalnego balu na Titanicu, gdzie nikt w sumie nad niczym nie panuje, nie jest w stanie nic przeprowadzić, gdzie wszystko jest rwane, histeryczne, fragmentaryczne - bo tak mi się przedstawia sytuacja dziś w Polsce” - mówi Krzysztof Kopka, dramatopisarz, autor scenariuszy filmowych, ale także sztuk napisanych specjalnie dla legnickiego teatru, takich jak m.in. „Don Kichot Uleczony” (1997) , „Ballada o Zakaczawiu” (2000, współautor),  czy „Orkiestra” (2011).

„Rzeź”, która tytuł bierze od zapisanej także w sztuce rabacji galicyjskiej 1846 roku, wyreżyseruje Jacek Głomb wraz ze swoją wypróbowaną drużyną współpracowników: Małgorzata Bulanda (scenografia i kostiumy), Bartek Straburzyński (muzyka), Witold Jurewicz (ruch sceniczny). W obsadzie: Magda Biegańska, Katarzyna Dworak, Gabriela Fabian, Ewa Galusińska, Aleksandra Listwan, Zuza Motorniuk, Magda Skiba, Małgorzata Urbańska. Bartosz Bulanda, Rafał Cieluch, Robert Gulaczyk, Bogdan Grzeszczak, Mateusz Krzyk, Paweł Palcat, Paweł Wolak oraz - gościnnie - Grzegorz Wojdon i Maciej Rabski. Planowana premiera 9 maja 2021 r. na Scenie Gadzickiego.

Grzegorz Żurawiński