Legnicki teatr rozpoczął w poniedziałek 8 marca sprzedaż biletów na trzeci i dodatkowy spektakl "Ożenku" Gogola w reżyserii Piotra Cieplaka, który na Scenie Gadzickiego zaplanowano na niedzielę 14 marca o godz. 16.00. Bilety na wieczorne spektakle w sobotę i niedzielę (13 i 14 marca) na godz. 19.00 zostały bowiem praktycznie wyprzedane. Najwyraźniej zapotrzebowanie na śmiech jest w pandemii ogromne, a widownia z połową pustych foteli (obostrzenia sanitarne) zbyt mała, by pomieścić chętnych. Zatem o dodatkowym przedstawieniu zadecyduje tym razem publiczność i liczba sprzedanych biletów.

„Ożenek” w skrzącym się słownym dowcipem tłumaczeniu Juliana Tuwima, to światowa klasyka w uwspółcześnionym i spolonizowanym opakowaniu, które nadał sztuce reżyser Piotr Cieplak z zespołem swoich współpracowników. W legnickim przedstawieniu (premiera w 2014 roku) parą, wokół której toczy się akcja dramatu jest duet profesjonalistów od kojarzenia małżeństw. Ich klienci, zarówno panie jak i panowie, to postaci komiczno-tragiczne obdarzone współczesnymi życiorysami, ale także niezmiennymi od wieków ludzkimi tęsknotami, marzeniami i zahamowaniami. Wszyscy należą do kategorii tych, co chcieliby i boją się. A boją się zarówno samotności, jak i życiowej odmiany. One - dość stereotypowo przerysowane w swoim rozedrganiu i egzaltacji, oni - przerażeni i niezbyt rozgarnięci. Każdy ich kontakt ze sobą śmieszy i budzi politowanie. Wszyscy ci kandydaci do ożenku różnią się między sobą wiekiem i życiowymi doświadczeniami, ale w swojej bezradności wobec wyzwania, jakim jest wejście w małżeński związek, są podobni do siebie jak dwie krople wódki wypijanej na boku i dla kurażu w klubie samotnych serc Żorżetty (Joanna Gonschorek) i Jurusia (Rafał Cieluch).

W efekcie legnicki spektakl pod but bierze nie tyle ludzkie słabości i ułomności, ale wyrachowany i skomercjalizowany świat instytucjonalnych usług matrymonialnych. A przy okazji kicz jaki nieodmiennie towarzyszy temu biznesowi, co w spektaklu doskonale ilustruje muzyczny misz-masz doskonale znany z każdego niemal wesela. Czego tu nie ma! I wielki hit Vaya Con Dios „(What’s a woman”) z frazą  „Czymże jest kobieta, kiedy mężczyzna nie stoi obok niej?”, i discopolowe „Weselny klimat tak się zaczyna, jest biały welon, a w nim dziewczyna”, a do tego słynny walc z filmowych „Nocy i dni”, czy liryczna „Wymyśliłam cię” Ireny Jarockiej.

Piotr Kanikowski, 24 Legnica: Choć dziewiętnastowieczne konwenanse przestały obowiązywać, uchwycone przez Gogola psychologiczne mechanizmy damsko-męskich relacji nie odbiegają znacznie od współczesnych. Poza nieporadnością w mówieniu o uczuciach, ponadczasowe są  strach przed samotnością, marzenia o miłości, potrzeba bliskości ale też emocjonalna  niedojrzałość, obawa przed stałym związkiem. Ten paradoks mocno akcentuje Cieplak, czyniąc z niego oś konstrukcyjną spektaklu i powtarzając  w zdublowanej puencie.

Mirosław Kocur, Teatralny.pl: Artyści zdają się tworzyć jeden teatralny organizm, znakomicie ze sobą współpracują na scenie, wspierają się nawzajem i inspirują. To bardzo solidne przedstawienie teatru mieszczańskiego. Spełnia znakomicie swoje główne zadanie. Widzowie bawili się świetnie, a wychodząc, żywo dyskutowali o problemach doboru małżeńskiego.

Legnicki „Ożenek” to świetna okazja do prezentacji nieprzeciętnych talentów komediowych aktorów Modrzejewskiej, zwłaszcza w przezabawnych scenach zbiorowych. Takich chociażby jak pyszna prezentacja kandydatów do ożenku na wybiegu dla modeli („Ja jestem maczo i niech kobiety mi wybaczą…” – usłyszymy przy okazji), której towarzyszyć będą groteskowo histeryczne reakcje kandydatek przypominające te obserwowane na występach rodzimych chippendalesów. Doświadczyli tego nie tylko miłośnicy legnickiej sceny. Jesienią 2014 roku „Ożenek” uczestniczył bowiem w objeździe Teatr Polska, dzięki czemu oglądała go publiczność w: Tczewie, Wejherowie, Krotoszynie, Głogowie, Oławie, Brzegu Dolnym, Bolesławcu, Dzierżoniowie, Kłodzku, Świdnicy oraz w Żarach. W 2015 spektakl wystawiono także na Katowickim Karnawale Komedii. Dwa lata temu właśnie ta realizacja była pierwszą sztuką graną na legnickiej scenie z napisami w języku ukraińskim.

Bilet 40 zł (ulgowy 35 zł). Rezerwacja tel. 76 72 33 505 lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Bilet można kupić także w Internecie: https://teatrlegnica.interticket.pl

Grzegorz Żurawiński