Wielokrotnie nagradzany, najbardziej dolnośląski spektakl z repertuaru Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy otwiera „Żywe kultury teatru” – nowy cykl prezentacji w Centrum Sztuk Performatywnych Piekarnia we Wrocławiu. W ramach programu do Instytutu Grotowskiego zaproszeni zostaną twórcy i zespoły z Dolnego Śląska i całej Polski, którzy wypracowali własne metody pracy i stworzyli oryginalny język teatralny.


23 marca 2021 o godz. 19:00 w Piekarni będzie można zobaczyć spektakl „Orkiestra” w reżyserii Jacka Głomba o dramatycznych i niezwykłych losach budowniczych i mieszkańców Zagłębia Miedziowego. Inspiracją dla spektaklu były wspomnienia robotników ściągających z całej Polski do Zagłębia Miedziowego po odkryciu złóż miedzi w 1957 roku i powstaniu KGHM-u.

To spektakl, w którym nie brak żadnego z odcieni życia: humoru ani goryczy, powagi ani absurdu, heroizmu ani podłości. To opowieść o muzykach kopalnianego zespołu, których śmierć kolegi popycha do wędrówki w krainę wspomnień, jest metaforą losów wszystkich budowniczych i mieszkańców Zagłębia. W tle losów członków górniczego zespołu muzyków przebrzmiewają echa historycznych wydarzeń: walki z wodą przy głębieniu pierwszych szybów, pochodów pierwszomajowych, uroczystości kościelnych i słynnego zawołania z listu biskupów Polski i Niemiec „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”, tragedii sierpnia 1982 roku oraz strajków przeciw prywatyzacji.

Program „Żywe kultury teatru”, realizowany przez Instytut Grotowskiego, to cykl prezentacji ważnych zjawisk teatralnych. W Centrum Sztuk Performatywnych Piekarnia, raz na kwartał odbędą się nie tylko pokazy spektakli, ale i spotkania z twórcami i zespołami. Rozmowy z artystami stworzą okazję do bliższego poznania fenomenu zaproszonego teatru czy wybranej prezentacji. W programie „Żywe kultury teatru” znajdą się różnorodne propozycje – owe „zjawiska teatralne”: odmienne gatunkowo, tematycznie i estetycznie, prezentujące różne filozofie uprawiania sztuki teatru. Ich wspólnym mianownikiem będą przejawiająca się na wielu poziomach kategoria „żywości”, czyli wyrazistości, intensywności, jaskrawości, a także niepodważalna rola kulturotwórcza. Więcej na: https://bit.ly/3sNLNYJ

„Orkiestra” spektakl Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy w ramach programu „Żywe kultury teatru” wt. 23/03/2021, 19:00, Instytut Grotowskiego, Piekarnia, ul. Księcia Witolda 62–70, Wrocław­.

("Wrocław. „Orkiestra” inauguruje nowy cykl w Instytucie Grotowskiego", https://e-teatr.pl, 8.03.2021)