Legnicki teatr zaprasza po pandemicznej przerwie. Już teraz warto zarezerwować sobie weekendowe wieczory, by znów poczuć emocje płynące z teatralnej sceny. Marzec upłynie pod znakiem dramatu, komedii, science fiction oraz baśniowych akcentów. Teatr Modrzejewskiej będzie też świętował ustanowiony przez UNESCO Międzynarodowy Dzień Teatru. Pisze Anna Gwóźdź.


Małymi krokami Legnica wraca do gry offline. Marzec w teatrze zapowiada się bardzo interesująco. Warto pamiętać, że obowiązuje rygor sanitarny.  Zgodnie z rządowymi wytycznymi spektakle przy udziale publiczności mogą się odbywać tylko przy maksymalnie połowie zajętych miejsc na widowni. Widzowie podczas przedstawienia muszą mieć założone maseczki.

Repertuar na marzec:

1."Stop the tempo!". 6,7 marca (sobota i niedziela), godzina 19.00

Trójka młodych ludzi i ich przypadkowo splatające się życiowe drogi, chaos i hałas współczesnego życia i pragnienie całkowitej odmiany, przewartościowania i obudzenia świata, który zwariował. Dynamiczna inscenizacja rumuńskiego dramatu, który zyskał międzynarodową sławę.

2. "Ożenek". 13,14 marca (sobota, niedziela), godzina 19.00

Klasyczna, nieustająco śmieszna komedia, matrymonialna i bardzo nieromantyczna – we współczesnych realiach. Damsko-męskie zderzenie osobowości aktorskich. Jeden z najzabawniejszych spektakli ostatnich sezonów, niepozbawiony jednak chwili koniecznej zadumy nad skomplikowanymi relacjami między mężczyzną a kobietą.

3. "Serial 5.0". 20 i 21 marca (sobota, niedziela), godzina 18.00

Pierwszy legnicki serial teatralny. Pierwszy legnicki spektakl science fiction. Po prezentacjach online wreszcie premiera na żywo. „5.0” to pięcioczęściowy obraz przyszłości, która dzieje się już dziś. Każdy odcinek jest odrębną opowieścią, razem jednak składają się w całość. Jej bohaterowie stają wobec znajomych nam dylematów. Coraz częściej – i nie od dziś – słyszymy przecież o ekspansji ludzkiego gatunku na Marsa (media doniosły ostatnio, że trwa rekrutacja astronautów), o obawach związanych z potencjalnym wymknięciem się sztucznej inteligencji spod ludzkiej kontroli, o niewiadomych skutkach manipulacji przy kodzie genetycznym, o powszechnym zamęcie emocjonalnym, duchowym i intelektualnym związanym z wielkim przyspieszeniem, jakie sami sobie zafundowaliśmy. Serial Magdy Drab, nie bez humoru przyglądając się tym problemom, próbuje skłonić nas do przemyślenia naszych działań i – miejmy nadzieję – znalezienia alternatywy.

4. "60. Międzynarodowy Dzień Teatru". 27 marca (sobota), godzina 18.00

27 marca, w dniu, w którym w 1961 roku rozpoczął się w Paryżu festiwal Teatr Narodów, będziemy świętować ustanowiony przez UNESCO Międzynarodowy Dzień Teatru. Miejmy nadzieję, że pandemia nie pokrzyżuje nam szyków – jak stało się to w zeszłym roku – i spotkamy się tego dnia w kręgu twórców i miłośników sztuki scenicznej, aby wysłuchać orędzia wybitnej osobowości teatralnej. Na Scenie Gadzickiego pracownikom Teatru Modrzejewskiej zostaną wręczone nagrody i wyróżnienia. Ponadto obejrzymy specjalnie przygotowany na tę okazję film „Modrzejewska online”, podsumowujący naszą bogatą i różnorodną działalność w sieci, którą uprawialiśmy przez ostatnie dwanaście miesięcy.

5. "Baśń o pięknej Parysadzie...". 28 marca (niedziela) godzina 12.00

Ta jedna z "Klechd sezamowych" Bolesława Leśmiana, opartych na "Księdze tysiąca i jednej nocy", łączy tajemniczą atmosferę Orientu z nieposkromioną wyobraźnią wielkiego polskiego poety. Bohaterką opowieści jest rozkapryszona księżniczka, która dla błahej zachcianki wyprawia braci w nadzwyczaj niebezpieczną podróż. Kiedy jednak ulegają złym mocom i zostają obróceni w kamień, w Parysadzie budzi się odwaga i gotowość do poświęceń: rusza na ratunek, nie zważając na jakiekolwiek przeszkody. Czy zdoła ocalić ukochanych braci i dowiedzieć się, co tak naprawdę jest w życiu ważne?

Bilety na wszystkie marcowe spektakle dostępne są w kasie teatru oraz online.

(Anna Gwóźdź, "Modrzejewska wraca do gry po przerwie", https://kulturalia.lca.pl/, 2.03.2021)