"Wirtuozi wyobraźni. Teatralne rysunki postaci i przestrzeni w twórczości polskich artystów powojennych z kolekcji Muzeum Śląskiego w Katowicach" to wystawa takich gigantów scenografii jak: Jan Berdyszak, Bohdan Cieślak, Jerzy Gurawski, Tadeusz Kantor, Jadwiga Mydlarska-Kowal, Jerzy Skarżyński, Janusz Wiśniewski. Ekspozycja w budynku Centrum Scenografii Polskiej udostępniona będzie już w piątek 26 lutego. Bez wernisażu.


Kolekcja dzieł plastycznych dokumentujących pracę nad spektaklami teatralnymi prowokuje do zadawania pytań dotyczących formy i idei w sztuce, łączenia podziwu dla dzieł sztuki z namysłem nad zawartą w nich koncepcją. Współcześni scenografowie, spadkobiercy postaw awangardystów z początku XX wieku, rozwijają w swych pracach refleksję o świecie, często zanotowaną w szkicach lub w uwagach na marginesach rysunków koncepcyjnych oraz rewersach projektów.

- Prezentacja rysunków wykonanych ołówkiem, tuszem lub pastelami na papierach – obok kolaży lub obrazów malowanych na płótnie fotograficznym – odzwierciedla wielość technik w pracach inicjowanych decyzją o zaznaczeniu punktu, a następnie przedłużeniu go i stworzeniu kreski - opowiada Agnieszka Kołodziej-Adamczuk, kuratorka wystawy. Tak uproszczony opis podkreśla znaczenie gestu artysty, świadczy o charakterze i ekspresji jego warsztatu, a także wskazuje podstawowe znaczenie procesu intelektualnego zmierzającego do stworzenia zapisu modelu świata, czyli układu relacji między człowiekiem a przestrzenią.

Prof. dr hab. Bohdan Cieślak jest kierownikiem Pracowni Architektury Widowiska na Wydziale Architektury Wnętrz i Scenografii Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Legnica poznała scenografa dzięki jego współpracy z innym poznaniakiem, reżyserem Lechem Raczakiem. Stało się to w 2003 roku przy okazji realizacji na Scenie na Nowym Świecie spektaklu „Zona”, który był teatralną wariacją na motywach „Stalkera” Andrieja Tarkowskiego. To właśnie za scenografię do tego przedstawienia Cieślak otrzymał legnicką nagrodę teatralną „Żelaznej Kurtyny” oraz nagrodę za „Największą Formę Małych Form” na Ogólnopolskim Przeglądzie Małych Form Teatralnych „Kontrapunkt” w Szczecinie.

Potem były kolejne realizacje tego artysty w legnickim Teatrze Modrzejewskiej: „Plac Wolności” (2006), „Dziady” (2007), „Czas terroru” (2010)  oraz „Makbet” (2017) - wszystkie w reżyserii Lecha Raczaka, ale także współpraca z legnickim duetem aktorsko-dramaturgicznym Paweł Wolak – Katarzyna Dworak-Wolak (PiK), której efektem były scenografie w ich autorsko reżyserowanych spektaklach „Sami” (Legnica 2008, Gorzów Wlkp. 2019) oraz „Pracapospolita, czyli tacy sami” (2009). Bohdan Cieślak był też pomysłodawcą i współorganizatorem dwóch studenckich plenerów scenograficznych w Teatrze Modrzejewskiej sfinalizowanych dwiema wystawami towarzyszącymi obydwu edycjom Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Miasto” w Legnicy (2007 i 2009).

- Ze względu na zarazę nie będzie oficjalnego otwarcia tej wystawy, ale będzie ona dostępna dla publiczności w warunkach sanitarnych. Być może nie jest to zbyt sprzyjający czas na takie informacje. Wiem, że Teatr Modrzejewskiej ma teraz własne problemy, ale jak też dobrze wiecie czuję się jego częścią, Waszym przyjacielem. Mam nadzieję, że ta wiadomość i zaproszenie sprawią Wam trochę przyjemności. Ja z kolei zawsze bardzo się cieszę z Waszych ogromnych artystycznych osiągnięć i gorąco im kibicuję. Bardzo martwię się jednocześnie tym, co się teraz dzieje... Przeżywam to bardzo osobiście, śledzę na bieżąco wiadomości. Trzymam mocno kciuki za to, aby wszystko się dla Was (nas) pomyślnie potoczyło i aby ciemne, niewrażliwe moce przegrały z kretesem! - napisał Bohdan Cieślak zapraszając legnickich fanów teatru na katowicką wystawę, na której prezentowane są także jego prace.

Wystawa "Wirtuozi wyobraźni" dostępna będzie do 18 kwietnia br.
.
Grzegorz Żurawiński