Teatr Modrzejewskiej w Legnicy wznawia tradycyjną działalność i zaprasza widzów do teatru. Otwarcie zapowiada się huczne, bowiem grany będzie słynny spektakl "Orkiestra". Szczegóły poniżej. 26 i 27 lutego grany będzie ten spektakl. Bilety są dostępne online oraz w kasie teatru. UWAGA! Na sobotni spektakl miejsc już brak. Teatr zaprasza na piątek. Pisze Klaudia Korfanty.


Legnicki spektakl duetu Krzysztof Kopka (scenariusz) - Jacek Głomb (pomysł i reżyseria) to opowieść o dziejach widzianych z perspektywy członków górniczej orkiestry dętej pewnej kopalni miedzi na zachodzie Polski, w Lubinie. Efektem jest słodko-gorzka, czasami śmieszna, czasami wzruszająca ballada, w której historia miesza się z mitem, prawda z legendą, sprawy ważne z anegdotami. Całość w panoramicznej, epickiej formule.

Spektakl ten jest opowieścią o minionym półwieczu w Polsce i ludziach - przybyszach z różnych stron kraju i świata - których połączyła praca i nowe życie, którego byli architektami i uczestnikami. To historia, którą stworzyła zbieranina barwnych typów i typków, która pół wieku temu zjechała do Lubina i okolic z różnych stron świata, by od podstaw budować wielki przemysł, związane z nim miasta i od nowa układać swoje własne życie. Wszystkich połączyła orkiestra, którą stworzyli i w której przez lata grali: zwyczajnie i od święta, na pochodzie pierwszomajowym i w kościele, w górniczej karczmie i na pogrzebach kolegów.

W tle losów członków górniczego zespołu muzyków obejrzymy echa historycznych wydarzeń: walki z wodą przy głębieniu pierwszych szybów, pochodów pierwszomajowych, uroczystości kościelnych, i słynnego zawołania z listu biskupów Polski i Niemiec "przebaczamy i prosimy o przebaczenie", tragedii sierpnia 1982 roku, strajków przeciw prywatyzacji. Jest i słynny polski reżyser Krzysztof Kieślowski kręcący propagandowy film zachęcający do pracy na miedzi, jak i komunistyczny przywódca Edward Gierek prowokowany perspektywą naftowego eldorado i polskiego Kuwejtu. Całość osadzona jest w klimacie, któremu najbliżej do realizmu magicznego. Stąd wśród żywych pojawiają się postaci z górniczych wierzeń i przesądów. Jest patronka "dobrej śmierci" Święta Barbara jest i strzegący podziemnego bogactwa Skarbek.

ORKIESTRA. Scenariusz: Krzysztof Kopka, reżyseria: Jacek Głomb, scenografia: Małgorzata Bulanda, muzyka: Bartek Straburzyński. Obsada: Katarzyna Dworak (Ubolka/Matka Zdzicha), Ewa Galusińska (Francuzka), Joanna Gonschorek (Św. Barbara), Zuza Motorniuk (Konczita, córka Francuzki), Anita Poddębniak (Skarbek), Magda Skiba (Jadźka, żona Franka Biedy), Małgorzata Urbańska (Arleta), Bartosz Bulanda (Zenek), Rafał Cieluch (Helmut/Semenko), Bogdan Grzeszczak (Pan Piotr), Robert Gulaczyk (Tolo), Mateusz Krzyk (Zdzicho), Paweł Palcat (Franek Bieda), Mariusz Sikorski (Dziergany), Paweł Wolak (Pan Fuga).

(Klaudia Korfanty, "Teatr Modrzejewskiej w Legnicy wraca do grania na żywo! Pierwszy spektakl w teatrze już w piątek 26 lutego", https://legnica.naszemiasto.pl, 23.,02.2021)