"Jesteśmy dumni, że teatralna społeczność w naszym kraju jest tak liczna. Wasza obecność i zaangażowanie utwierdza nas w przekonaniu, że jesteśmy potrzebni. Czekamy na Was w prawie tysiącu teatrów - samorządowych, narodowych, fundacyjnych, stowarzyszeniowych, niezależnych - w całej Polsce. Do zobaczenia!" - napisali w liście do polskiej publiczności teatralnej członkowie Zespołu Eksperckiego ds. sytuacji teatrów w pandemii przy Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego.


Droga Publiczności!

Po wielu miesiącach oczekiwania i niepewności od 12 lutego 2021 roku teatry w Polsce mogą znów zapraszać publiczność do swoich siedzib, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i z uwzględnieniem ograniczonej ilości miejsc na widowniach. Czekamy na regularne spotkania na żywo z Wami już prawie rok. Czas lockdownu wykorzystaliśmy na przygotowania do tego, abyśmy wszyscy czuli się bezpiecznie w przestrzeni teatralnej, ale także pracowaliśmy i przygotowywaliśmy premiery. W pierwszych 10 dniach od umożliwienia nam organizacji wydarzeń artystycznych w teatrach całej Polski odbyło się aż 32 premierowych wieczorów, a w 114 teatrach w 39 miastach zagraliśmy aż 584 spektakle. Szacujemy, że w tym czasie około 55 tysięcy osób spędziło wieczór w teatrze.

W 2015 roku - pod hasłem "Przeżyjemy w teatrze!" - świętowaliśmy w Polsce jubileusz 250-lecia teatru publicznego. Okazuje się, że były to słowa prorocze. Dzisiaj, w dobie pandemii COVID-19, teatr jest miejscem bezpiecznym i jedną z ostatnich enklaw życia zbiorowego.

Mimo szerokiej skali działalności od początku pandemii COVID-19 nie pojawił się (w Polsce i na świecie) żaden potwierdzony naukowo dowód ani żadne opublikowane badanie, które łączyłoby działalność teatralną z rozwojem sytuacji epidemicznej. Nie potwierdzają tego także przykłady krajów, które walcząc z pandemią, zostawiły otwarte drzwi do teatrów. Rygorystycznie przestrzegamy przepisów sanitarnych w obrębie widowni, na scenie i w kulisach. Nauczyliśmy się funkcjonować w nowej rzeczywistości.

Od ponad 255 lat teatr w Polsce pełni kluczową rolę w stabilizacji sytuacji społecznej i ekonomicznej. Służy integracji nas wszystkich, buduje wspólnotę, wzmacnia relacje. Mamy na to niezbite dowody - także dziś, dzięki Wam, nasza Droga Publiczności. Jesteśmy dumni, że teatralna społeczność w naszym kraju jest tak liczna. Wasza obecność i zaangażowanie utwierdza nas w przekonaniu, że jesteśmy potrzebni.

Czekamy na Was w prawie tysiącu teatrów - samorządowych, narodowych, fundacyjnych, stowarzyszeniowych, niezależnych - w całej Polsce. Do zobaczenia!

Zespół Ekspercki ds. sytuacji teatrów przy Instytucie Teatralnym w składzie: Natalia Dzieduszycka, Jacek Głomb, Andrzej Hamerski, Piotr Bogusław Jędrzejczak, Małgorzata Langier, Ryszard Kalinowski, Eugeniusz Korin, Katarzyna Knychalska, Bogusław Nowak, Maciej Nowak, Ewa Pilawska, Alicja Przerazińska, Tomasz Rodowicz, Maksymilian Rogacki, Maria Seweryn, Paweł Szkotak, Hanna Trzeciak.