Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego wydłuża termin zgłoszeń spektakli do 27. edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Spektakle, które miały premierę w roku 2020 mogą być zgłaszane do 28 lutego, tegoroczne premiery do końca maja. W Konkursie mogą wziąć udział także spektakle, których zgłoszenia zostały przyjęte przez Komisję Artystyczną 26. Konkursu, a których Komisja nie mogła obejrzeć z powodu pandemii koronawirusa COVID-19 w marcu i kwietniu 2020.


O wydłużeniu terminu zgłoszeń spektakli do 27. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej zdecydowała dyrekcja Instytutu Teatralnego. Spektakle, których premiera odbyła się w ubiegłym roku (między 1 kwietnia a 31 grudnia 2020) muszą zostać zgłoszone do 28 lutego 2021. Na tegoroczne premiery (między 1 stycznia a 30 kwietnia 2021) czekamy do końca maja 2021.

W Konkursie mogą wziąć udział także spektakle, których zgłoszenia zostały przyjęte przez Komisję Artystyczną 26. Konkursu, a których Komisja nie mogła obejrzeć z powodu pandemii koronawirusa COVID-19 w marcu i kwietniu 2020 (jest 19 takich realizacji, a wśród nich inspirowane reporterską książką Anny Bikont „My z Jedwabnego” legnickie  "J_d_ _ _ _e. Zapominanie" Artura Pałygi w reżyserii Pawła Passiniego [premiera 25 maja 2019 roku na Scenie na Nowym Świecie]. Z powodu zarazy sztuki tej nie udało się wznowić wiosną 2020 r. W kwietniu miała mieć osiem wystawień, w tym pięć wieczornych - przyp. @KT).

Celem Konkursu jest popularyzacja współczesnego dramatu polskiego, promocja rodzimych dramatopisarzy, wspomaganie teatrów wystawiających polski dramat i adaptacje polskiej literatury współczesnej oraz nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych. Spektakle ocenia będzie Komisja Artystyczna, a jej prace potrwają do końca czerwca. Finał Konkursu, podobnie jak w ubiegłym roku, odbędzie się jesienią.

Regulamin 27. edycji Konkursu wraz z aneksem dostępny jest na stronie: sztukawspolczesna.org. Koordynatorem merytorycznym Konkursu jest Jacek Sieradzki, a koordynatorem organizacyjno-finansowym Maria Stępkowska. Konkurs finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, organizatorem Konkursu jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

("Kraj. Najlepsze polskie sztuki współczesne. Termin zgłoszeń do 27. edycji Konkursu wydłużony", https://e-teatr.pl, 20.02.2021)