Pięcioodcinkowy serial dystopijny Magdy Drab w reżyserii Piotra Ratajczaka, realizowany ekspresowo i na żywo na scenie legnickiego Teatru Modrzejewskiej, dobiega finału. Ostatni odcinek pt. "Ono" transmitowany będzie do sieci na platformie wirtualnamodrzejewska.pl w sobotę 20 lutego od godz. 19.00. Konieczne jest pobranie bezpłatnego wirtualnego biletu.


Pełen niepokoju o przyszłość ludzkości serial "5.0" planowany był do klasycznej prezentacji teatralnej, na scenie i z publicznością na widowni. Pandemiczne restrykcje sprawiły, że było to niemożliwe i kolejne odcinki transmitowano na żywo ze Sceny Gadzickiego do sieci na specjalnie uruchomionej jesienią ub. roku platformie wirtualnamodrzejewska.pl. Jak zapewnia jednak dyrektor legnickiego teatru Jacek Głomb publiczność będzie miała okazję obejrzeć cały serial w dwóch wieczornych odsłonach wprost z widowni Modrzejewskiej.

- Mamy obietnicę, że stanie się to 20 i 21 marca (sobota i niedziela) - mówili twórcy serialu podczas wtorkowej (16 lutego) rozmowy zapowiadającej finał realizacji na antenie Radia Wrocław Kultura. Wszystko zależne jest jednak od sytuacji pandemicznej w kraju i rządowych decyzji dotyczących dostępności teatrów dla publiczności.

Pierwszy w historii legnickiego teatru serial odwołuje się zarówno do tradycji literackiej klasyków dystopii (Karel Čapek, Aldous Huxley, George Orwell, Stanisław Lem i inni), jak i analiz futurologów. Bezpośrednią inspiracją dla twórców "5.0" był brytyjski satyryczny serial fantastycznonaukowy Netflixa "Czarne lustro" ("Black Mirror") wobec rzeczywistości, gdy w każdym domu, na każdym biurku i w każdej dłoni można zobaczyć telewizyjny ekran, monitor lub smartfon - czarne lustro odbijające codzienność. Nieprzypadkowo prezentowana przez autorkę scenariusza przyszłość odbija najbardziej współczesne niepokoje o losy świata i ludzkości.

W pierwszym odcinku pt. "Horyzont zdarzeń/Osobliwości" (premiera 19 grudnia 2020) jego bohaterowie odbyli pionierską wyprawę na Marsa w czasach podemokratycznych, gdy władzę wyłaniają komputerowe algorytmy, media służą rozrywce i trudno odróżnić prawdę od wirtualnej kreacji. Zasiedlanie Marsa okazało się jednak zaplanowanym ludobójstwem i sposobem na przeludnienie i wyczerpywanie się ziemskich zasobów.

Bohaterowie drugiego odcinka pt. "Przeznaczenie" (premiera 9 stycznia 2021) zderzyli się z problemem wykluczenia genetycznego, gdy część populacji może zostać uznana za "ludzi śmieci". To sytuacja, w której władzę totalną przejmują pozbawione ludzkich wad humanoidalne roboty z ambicjami tworzenia sztuki.

W trzecim odcinku pt. "Rage Room" (premiera 23 stycznia) ludzkość wiedzie życie głównie w świecie wirtualnym, ale też w systemie powszechnej inwigilacji związanej z obowiązującym nakazem poprawności i życzliwości. Złe emocje rozładowywane są w domowych pokojach furii, a przejawy buntu wykorzystywane są do kolejnego ograniczania wolności.

Odcinek czwarty pt. "Erodrom" (premiera 6 lutego) przeniósł widzów w przyszłość wirtualnej rozrywki dla znudzonych, samotnych, łaknących coraz silniejszych bodźców i emocji mieszkańców świata. Miłość w tych realiach sprowadzona została do sztucznego pobudzania neuronów za pomocą specjalnych skafandrów i narkotycznie uzależniających eliksirów. Stała się grą dla zysku i złudzeniem.

Piąty i ostatni odcinek serialu pt. Ono" będzie najkrótszy, bo ledwie 15 minutowy, stając się klamrą spinającą całość opowieści. Autorka scenariusza odda w nim głos dziecku przyszłości, pozbawionemu cielesnej powłoki doskonałemu intelektowi. To właśnie on/ono, nie narodzony biologicznie czysty umysł, ze zdziwieniem i niezrozumieniem spojrzy w przeszłość na dziwacznych w swej niedoskonałości cielesnej i intelektualnej ludzi z roku 2021. Pojawi się pytanie, czy czeka nas bezcielesna przyszłość? Czy to zapowiedź końca ludzkości i nowego początku wszechświata?

- Paradoksalnie ostatni odcinek będzie o nas współczesnych i o naszej rzeczywistości. Będzie jak oglądanie albumu z archiwalnymi fotografiami z lat, w których właśnie żyjemy - zapowiada reżyser Piotr Ratajczak.

W serialu wystąpili niemal wszyscy aktorzy legnickiego zespołu, w każdym odcinku inna ich grupa. W odcinku finałowym wspólnie pojawią się na scenie i ekranach, a w roli dziecka usłyszymy Idalię Rocznik. Tak jak było to poprzednio, w przeddzień premiery, w piątek 19 lutego o godz. 19.00, na You Tube Teatru Modrzejewskiej powtórzony zostanie odcinek poprzedzający premierę, w tym przypadku czwarty pt. "Erodrom".

Magdalena Drab "5.0". Serial teatralny. Odcinek piąty "Ono". Reżyseria i opracowanie muzyczne: Piotr Ratajczak, scenografia: Marcin Chlanda, kostiumy: Grupa Mixer, muzyka: Piotr Łabonarski, Tomasz Lewandowski, ruch sceniczny: Arkadiusz Buszko, współpraca dramaturgiczna: Joanna Kowalska. Występują: Magda Biegańska, Magda Drab, Gabriela Fabian, Ewa Galusińska, Aleksandra Listwan, Zuza Motorniuk, Anita Poddębniak, Magda Skiba, Małgorzata Urbańska, Bartosz Bulanda, Bogdan Grzeszczak, Robert Gulaczyk, Mateusz Krzyk, Paweł Palcat oraz Idalia Rocznik (głos). Premiera w sobotę 20 lutego o godz. 19.00. Transmisja ze Sceny Gadzickiego na wirtualnamodrzejewska.pl.

Grzegorz Żurawiński