Władze województwa ogłosiły konkurs na dyrektora Teatru im. Modrzejewskiej w Legnicy. Rządzi nim od 27 lat Jacek Głomb. W środę 17 lutego zdecydował: - Nie poddam się. Wystartuję. W Gazecie Wyborczej Wrocław pisze Magdalena Kozioł.

Klamka zapadła. Władze Dolnego Śląska szukają dyrektora Teatru im. Modrzejewskiej w Legnicy. Jackowi Głombowi, który rządzi nim od 27 lat, kontrakt kończy się w sierpniu. Marszałek Cezary Przybylski z Bezpartyjnych Samorządowców przedłużyć go nie chce, mimo że wcześniej Ministerstwo Kultury pod rządami Piotra Glińskiego nie naciskało na konkurs.

Załoga "Modrzejewskiej" zaskoczona

O tym, że Przybylski się do niego szykuje, wiadomo było od września ubiegłego roku. Zaskoczony był nie tylko Jacek Głomb, ale cała załoga "Modrzejewskiej" obawiająca się powtórki z "Teatru Polskiego" we Wrocławiu. Przez marszałkowski konkurs, a potem wybór Cezarego Morawskiego stracił on na znaczeniu, zamieniając się w nieliczącą się scenę.

- Kojarzy mi się to z obsadzeniem stanowisk w spółkach skarbu państwa przez znajomych i członków rodzin polityków - mówił wtedy "Wyborczej" aktor Paweł Wolak, dodając, że nie wiadomo, jaką intencję ma zarząd regionu w sprawie obsady "Modrzejewskiej". Do dzisiaj nikt tego nie wyjaśnił. Przybylski stawiał sprawę tak: - O wyborze dyrektora decyduje komisja konkursowa, a nie marszałek. Jestem z pracy dyrektora Głomba zadowolony, a konkurs nie jest niczym złym. Dlaczego przez „zasiedzenie” należy się przedłużenie kontraktu?

90 proc. pracowników "Modrzejewskiej" podpisało list z poparciem dla Jacka Głomba. Wsparły go wszystkie trzy działające w nim związki zawodowe, dyrektorzy 36 teatrów z całej Polski, ponad 3 tysiące osób podpisało petycję, którą zarząd województwa odrzucił. Podobną, podpisaną przez ok. 400 mieszkańców miasta, skierowano do prezydenta Legnicy. Została bez odzewu.

Aktor Paweł Palcat: - Nie wiem, co moglibyśmy jeszcze zrobić w obronie dyrektora. Nastroje w "Modrzejewskiej" nie są najlepsze i osobiście mam obawę, że ten konkurs to sprawa polityczna. Może się skończyć tak, że teatr bez Jacka Głomba sobie nie poradzi.

Kiedy na początku lutego marszałek ogłaszał powołanie 17-osobowej społecznej rady kultury, jeden z dziennikarzy zapytał, czy będzie ona miała jakieś swoje stanowisko w temacie konkursu. Marszałek temat uciął krótko: - Decyzja zapadła.

Głomb: Wierzę w uczciwy konkurs

Jacek Głomb nie deklarował dotychczas, czy w tym konkursie wystartuje, czy nie. Zrobił to w środę, 17 lutego, przypominając w swoim oświadczeniu, że władze Dolnego Śląska po 27 latach jego urzędowania nie skorzystały z zapisanej w art. 15 pkt. 3 Ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej z możliwości powołania go na kolejną kadencję bez przeprowadzenia procedury konkursowej.

Szef legnickiego teatru Jacek Głomb nie będzie miał przedłużonego kontraktu. Władze regiony postanowiły ogłosić konkurs na jego stanowisko. Głomb: - Jest mi z tego powodu po ludzku przykro. Przyznał, że Legnica to jego świat, innego nie ma: "Przez 27 lat krok po kroku budujemy tu nasz teatr, tworząc miejsce bardzo ważne artystycznie, niezmiernie istotne społecznie, bezpieczne ekonomicznie. To jest kawał świata, który stworzyliśmy od podstaw i który jest - mam pełne przekonanie - ważny dla bardzo wielu osób nie tylko z Legnicy, nie tylko z Polski".

Dyrektor "Modrzejewskiej" uznał, że poparcie społeczne ze strony środowisk artystycznych i społecznych z Polski, Europy, świata, Dolnoślązaków i legniczan to poparcie dla sprawy i idei, którą utożsamia „Drużyna Modrzejewskiej”.

- Jak już rzekłem w jednym z wywiadów: „W Legnicy mam wciąż dużo niedokończonych spraw. Dopóki ich nie zamknę albo przynajmniej dopóki nie będę miał świadomości, że zrobiłem, co można, nie poddam się - ogłosił w środę. - Dlatego wystartuję w konkursie na dyrektora teatru w Legnicy. Wierzę w uczciwy konkurs. I nie chcę oddać walkowerem świata, który razem zbudowaliśmy.

Kandydaci na dyrektora "Modrzejewskiej" mogą się zgłaszać do 22 marca.

(Magdalena Kozioł, "Jacek Głomb wystartuje na dyrektora teatru, którym rządził przez 27 lat. "Nie poddam się"", https://wroclaw.wyborcza.pl, 17.02.2021)