Jacek Głomb, od 27 lat dyrektor legnickiej sceny zapowiedział w środę (17 lutego) podczas konferencji prasowej, że weźmie udział w konkursie na dyrektora teatru ogłoszonym przez zarząd województwa dolnośląskiego. Wydał też oświadczenie, w którym napisał, że jest mu po ludzku przykro, że zarząd nie skorzystał z możliwości powołania go na kolejną kadencję bez przeprowadzenia procedury konkursowej. Pisze Anna Gwóźdź.


We wtorek zarząd województwa dolnośląskiego ogłosił konkurs dla kandydatów na dyrektora Teatru im. Modrzejewskiej. Oferty można składać do 22 marca. Podczas środowej konferencji prasowej Jacek Głomb ogłosił oficjalnie, że weźmie udział w konkursie na dyrektora placówki.

Dyrektor legnickiej sceny przyznał, że długo zastanawiał się czy w konkursie wziąć udział, bo według niego pomysł organizacji konkursu jest dla niego niezrozumiały.

- To nie jest konkurs napisany pod kogoś, zapoznałem się z nim bardzo dokładnie. Jest zbliżony do standardowych konkursów, nie mam żadnych uwag. Nie boję się, chodzi o to, że według mnie nie konkurs weryfikuje to, co robimy w Legnicy, ale rozumiem decyzję zarządu i w związku z tym, że spełniam wymogi regulaminowe w konkursie wystartuję. Wierzę w uczciwy konkurs – powiedział Jacek Głomb, dyrektor legnickiego teatru.

Dyrektor Głomb jasno podkreślił, że wyobraża sobie scenariusz, w którym staje do konkursu i go nie wygrywa. - Konkurs to Puszka Pandory. Głosowanie jest tajne. Wciąż nie wiemy, kto w nim wystartuje. To jest ogromne ryzyko, ale nie można walkowerem oddawać świata, który się współtworzy – podsumował Jacek Głomb.

Postępowanie konkursowe potrwa do 30 czerwca. W skład komisji wejdą przedstawiciele ministra kultury, marszałka województwa, prezydenta Legnicy, związków zawodowych i stowarzyszeń twórczych.

Oświadczenie dyrektora legnickiego teatru w sprawie ogłoszonego konkursu:

Zarząd Województwa Dolnośląskiego ogłosił konkurs na dyrektora teatru w Legnicy. Po 27 latach mojego urzędowania nie skorzystał z - zapisanej w art. 15 pkt. 3 branżowej Ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej – możliwości powołania mnie na kolejną kadencję bez przeprowadzenia procedury konkursowej.

Ale Legnica to mój świat, innego nie ma. Przez 27 lat krok po kroku budujemy tu nasz teatr, tworząc miejsce bardzo ważne artystycznie, niezmiernie istotne społecznie, bezpieczne ekonomicznie. To jest kawał świata, który stworzyliśmy od podstaw i który jest - mam pełne przekonanie - ważny dla bardzo wielu osób nie tylko z Legnicy, nie tylko z Polski.

Za to ogromne poparcie społeczne, którego w ostatnich miesiącach doznałem ze strony środowisk artystycznych i społecznych z Polski, Europy, świata, Dolnoślązaków i legniczan – bardzo dziękuję. Traktuję to jako poparcie dla sprawy i idei, którą utożsamia „Drużyna Modrzejewskiej”.

Jak już rzekłem w jednym z wywiadów: „W Legnicy mam wciąż dużo niedokończonych spraw. Dopóki ich nie zamknę albo przynajmniej dopóki nie będę miał świadomości, że zrobiłem, co można, nie poddam się”.

Dlatego wystartuję w konkursie na dyrektora teatru w Legnicy. Wierzę w uczciwy konkurs. I nie chcę oddać walkowerem świata, który razem zbudowaliśmy. Najważniejszy dla mnie jest nasz teatr. I wszystkie osobiste działania temu podporządkowuję.

(Anna Gwóźdź, "Jacek Głomb: Wierzę w uczciwy konkurs. Wezmę w nim udział", https://fakty.lca.pl, 17.02.2021)