Jacek Głomb weźmie udział w konkursie na stanowisko dyrektora Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. Poinformował o tym dziennikarzy podczas środowej konferencji prasowej na której wydał specjalne oświadczenie w tej sprawie. Publikujemy je w całości. Pisze Paweł Jantura.


Szefujący od 27 lat legnicką sceną Jacek Głomb, przyznał że nad wzięciem udziału w konkursie długo się zastanawiał. I choć sam pomysł organizowania konkursu jest dla niego niezrozumiały, to jednak podjął decyzję, że do niego przystąpi.

- Po zapoznaniu się z zasadami konkursu uznałem że są one standardowe, uczciwe, nie są napisane pod kogoś – powiedział Jacek Głomb.

Czy w kontekście 27 lat sukcesów na dyrektorskim stanowisku, wyobraża sobie porażkę? - Tak, wyobrażam sobie. Bo każdy tego typu konkurs to swoista Puszka Pandory – przyznał w trakcie środowej konferencji prasowej.

***

Oświadczenie Jacka Głomba ws. konkursu:

Zarząd Województwa Dolnośląskiego ogłosił konkurs na dyrektora teatru w Legnicy. Po 27 latach mojego urzędowania nie skorzystał z - zapisanej w art. 15 pkt. 3 branżowej Ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej – możliwości powołania mnie na kolejną kadencję bez przeprowadzenia procedury konkursowej.

Jest mi z tego powodu po ludzku przykro.

Ale Legnica to mój świat, innego nie ma. Przez 27 lat krok po kroku budujemy tu nasz teatr, tworząc miejsce bardzo ważne artystycznie, niezmiernie istotne społecznie, bezpieczne ekonomicznie. To jest kawał świata, który stworzyliśmy od podstaw i który jest - mam pełne przekonanie - ważny dla bardzo wielu osób nie tylko z Legnicy, nie tylko z Polski.

Za to ogromne poparcie społeczne, którego w ostatnich miesiącach doznałem ze strony środowisk artystycznych i społecznych z Polski, Europy, świata, Dolnoślązaków i legniczan – bardzo dziękuję. Traktuję to jako poparcie dla sprawy i idei, którą utożsamia „Drużyna Modrzejewskiej”.

Jak już rzekłem w jednym z wywiadów: „W Legnicy mam wciąż dużo niedokończonych spraw. Dopóki ich nie zamknę albo przynajmniej dopóki nie będę miał świadomości, że zrobiłem, co można, nie poddam się”.

Dlatego wystartuję w konkursie na dyrektora teatru w Legnicy. Wierzę w uczciwy konkurs. I nie chcę oddać walkowerem świata, który razem zbudowaliśmy.

Najważniejszy dla mnie jest nasz teatr. I wszystkie osobiste działania temu podporządkowuję.

Jacek Głomb, dyrektor Teatru Modrzejewskiej w Legnicy

(Paweł Jantura, "Jacek Głomb wydał oświadczenie. Stanie do konkursu na dyrektora teatru", https://tulegnica.pl, 17.02.2021)