Urząd marszałkowski ogłosił dziś (we wtorek 16 lutego) konkurs na dyrektora teatru w Legnicy. Najpierw będą przyjmowane pisemne oferty, potem z kandydatami rozmowy kwalifikacyjne przeprowadzi dziewięcioosobowa komisja. Wyniki konkursu mają być znane do końca czerwca. Relacja Andrzeja Lamparta.


O tym, że planowany jest konkurs na dyrektora teatru w Legnicy wiadomo od lata ubiegłego roku, kiedy uchwałę w tej sprawie podjął zarząd województwa. Dzisiaj ukazało się ogłoszenie i regulamin konkursu ( o czym mówi Michał Nowakowski - rzecznik prasowy marszałka województwa dolnośląskiego).

Nowy dyrektor zostanie wyłoniony na 3. lub 5. letnią kadencję, bo ta kwestia nie została jeszcze przesądzona. Nazwiska członków komisji konkursowej nie są jeszcze znane. Wiadomo, że będzie w niej zasiadać po dwóch przedstawicieli urzędu marszałkowskiego, ministerstwa kultury, związków zawodowych i stowarzyszeń twórczych. Jedną osobę wydeleguje ratusz w Legnicy, który podobnie jak samorząd województwa jest współwłaścicielem teatru (tak w relacji - @KT).

Obecny dyrektor Jacek Głomb kieruje sceną od 26 lat i w tym roku kończy mu się kadencja. Poprzednie przedłużano mu bez konkursu. O to, aby tym razem było tak samo apelowali widzowie, pracownicy placówki oraz dyrektorzy teatrów, ale zarząd województwa pozostał nieugięty.

O powodach mówi marszałek województwa Cezary Przybylski, który wysoko ocenił pracę dyrektora Jacka Głomba.

Jacek Głomb o swojej decyzji, czy wystartuje w konkursie, poinformuje w środę 17 lutego na konferencji prasowej.

Relacja jest TUTAJ!


(Andrzej Lampart, "Kandydaci na start", https://wroclaw.tvp.pl/, 16.02.2021