Co tydzień we wtorki popołudnie w Radiu Wrocław Kultura poświęcone jest nowościom i publicystyce związanym z dolnośląską sceną teatralną. 16 lutego od godz. 15.15, w programie prowadzonym przez Grzegorza Chojnowskiego, o piątym i ostatnim już odcinku dystopijnego serialu teatralnego "5.0" realizowanym na legnickiej Scenie Gadzickiego opowiadać będą autorka scenariusza Magda Drab i reżyser Piotr Ratajczak.


Z zapowiedzi autora programu:  "15:15/ Magdalena Drab i Piotr Ratajczak przed ostatnim odcinkiem serialu "5.0" Teatru Modrzejewskiej w Legnicy. Jedno z najambitniejszych nie tylko onlajnowych przedsięwzięć legnickiej sceny zbliża się do końca. Premierowo do obejrzenia w sobotę, w piątek powtórka odcinka czwartego. Jak będzie nasza przyszłość? Można się o tym przekonać już, w teatrze".

Serial "5.0" planowany był do klasycznej prezentacji teatralnej (na scenie i z publicznością na widowni). Pandemiczne restrykcje sprawiły, że było to niemożliwe i kolejne odcinki transmitowano na żywo ze Sceny Gadzickiego do sieci na specjalnie uruchomionej dla takich przedsięwzięć platformie wirtualnamodrzejewska.pl.  Tak będzie także w najbliższą sobotę 20 lutego (początek transmisji o godz. 19.00).

W pierwszym odcinku pt. "Horyzont zdarzeń/Osobliwości" (premiera 19 grudnia 2020) jego bohaterowie odbyli pionierską wyprawę na Marsa w czasach podemokratycznych, gdy władzę wyłaniają komputerowe algorytmy, media służą rozrywce i trudno odróżnić prawdę od wirtualnej kreacji. Zasiedlanie Marsa okazuje się zaplanowanym ludobójstwem i sposobem na przeludnienie i wyczerpywanie się ziemskich zasobów.

Bohaterowie drugiego odcinka pt. "Przeznaczenie" (premiera 9 stycznia 2021) zderzyli się z problemem wykluczenia genetycznego, gdy część populacji może zostać uznana za "ludzi śmieci". To sytuacja, w której władzę totalną przejmują pozbawione ludzkich wad humanoidalne roboty z ambicjami tworzenia sztuki.

W trzecim odcinku pt. "Rage Room" (premiera 23 stycznia) ludzkość wiedzie życie głównie w świecie wirtualnym, ale też w systemie powszechnej inwigilacji związanej z obowiązującym nakazem poprawności i życzliwości. Złe emocje rozładowywane są w domowych pokojach furii, a przejawy buntu wykorzystywane są do kolejnego ograniczania wolności.

Odcinek czwarty pt. "Erodrom" (premiera 6 lutego) przeniósł widzów w przyszłość zblazowanej ludzkości i wirtualnej rozrywki dla znudzonych, samotnych, łaknących silnych emocji mieszkańców świata. Miłość jest już tylko efektem sztucznego pobudzania neuronów za pomocą specjalnych skafandrów i narkotycznie uzależniających eliksirów. Jest grą dla zysku i złudzeniem.

W piątym i ostatnim odcinku serialu pt. Ono" (premiera 20 lutego) autorka odda głos dziecku przyszłości, pozbawionemu cielesnej powłoki doskonałemu intelektowi. To właśnie on/ono ze zdziwieniem i niezrozumieniem spojrzy w przeszłość na dziwacznych w swej niedoskonałości cielesnej i intelektualnej ludzi początku trzeciej dekady XXI wieku. Czy czeka nas bezcielesna przyszłość? A może to tylko zapowiedź końca ludzkości i nowego początku wszechświata?

Wszystkie transmisje są zapisywane i archiwizowane. Można je odtworzyć w dowolnym momencie. Nie to jest jednak celem tej produkcji. Według zapowiedzi dyrektora legnickiego teatru serial powróci na scenę i grany będzie na żywo publiczności na widowni, gdy tylko będzie to możliwe i da się w wyprzedzeniem zaplanować (np. w dwa kolejne wieczory).


Audycji z udziałem Magdy Drab i Piotra Ratajczaka można będzie posłuchać w internecie: https://www.radiowroclawkultura.pl

Nagranie jest TUTAJ!

Grzegorz Żurawiński