Słodko-gorzka opowieść Filipa Zawady, finalisty Nagrody Literackiej Nike wkracza na deski legnickiego teatru. „Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek” zaprezentowana zostanie w formie performatywnego czytania w sobotę 13 lutego o godz. 19.00 na platformie wirtualnamodrzejewska.pl w bezpośredniej transmisji ze Sceny Gadzickiego. Pisze Anna Gwóźdź.


"Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek" to historia poszukiwania swojego miejsca na Ziemi, planecie ludzi. Głównym bohaterem i narratorem powieści jest spostrzegawczy, dowcipny i złośliwy dziesięciolatek mieszkający w sierocińcu prowadzonym przez zakonnice.

- Książkę "Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek" czyta się od deski do deski. Praktycznie każde zdanie to gotowy cytat, który można powiesić sobie nad łóżkiem. Książka jest niezwykle ironiczna poprzez dystans do świata. To, co robimy to nie będzie adaptacja książki, ale nasze opracowanie z pewnością pozwoli oddać klimat powieści. Będziemy pracować z grupą pięciu aktorów. Całości na scenie towarzyszyć będzie muzyka na żywo i rysunki Filipa Zawady - mówi autor opracowania i reżyser Paweł Palcat.

„Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek” - czytanie performatywne na Scenie Gadzickiego legnickiego teatru już w sobotę 13 lutego. W postaci powieści wcielą się: Aleksandra Listwan, Zuza Motorniuk, Bartosz Bulanda, Robert Gulaczyk i Mateusz Krzyk. Bezpłatna transmisja online na platformie wirtualnamodrzejewska.pl. Początek o godz. 19.00.

(Anna Gwóźdź, "„Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek”. Legnicki teatr jeszcze online", https://kulturalia.lca.pl, 13.02.2021)