Mimo że od 12 lutego teatry w Polsce mogą zostać otwarte w związku z luzowaniem obostrzeń, Teatr Modrzejewskiej w Legnicy kontynuuje działalność online i w sobotę 13 lutego zaprasza widzów na czytanie powieści Filipa Zawady transmitowane ze Sceny Gadzickiego. Pisze Klaudia Korfanty. Szczegóły poniżej.


W związku z luzowaniem obostrzeń i pozwoleniem rządu na otwarcie m.in. teatrów Jacek Głomb, dyrektor Teatru Modrzejewskiej w Legnicy, skierował do widzów list otwarty, w którym zapowiada kontynuowanie działalności online - zgodnie z wcześniejszymi planami:

"Z radością, ale też pewną zadumą przyjęliśmy decyzję o otwarciu teatrów od 12 lutego. Zadumą - szczególnie, że wcześniejszą decyzją byliśmy zamknięci do 14 lutego i zgodnie z tym wymogiem upowszechniliśmy wcześniej repertuar online na pierwszą połowę miesiąca. Teatrów nie otwiera się „na pstryk”. Trzeba przygotować całą infrastrukturę, żeby zapewnić bezpieczeństwo Wam, publiczności, i nam, pracownikom Teatru".

Jakie są więc plany Teatru na najbliższe dni? Już 13 lutego przedstawiona zostanie powieść Filipa Zawady „Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek” w formie czytania performatywnego. 20 lutego zostanie wyemitowany V – ostatni – odcinek serialu teatralnego „5.0” Magdy Drab w reżyserii Piotra Ratajczaka. Oba wydarzenia można zobaczyć bezpłatnie o godz. 19.00 na platformie wirtualnamodrzejewska.pl.

Teatr zostanie otwarty dla publiczności 26 lutego

26 i 27 lutego widzowie będą mogli przyjść do teatru i obejrzeć spektakl „Orkiestra” Krzysztofa Kopki w reżyserii Jacka Głomba – nostalgiczno-zabawną opowieść o orkiestrze dętej jednej z kopalni Zagłębia Miedziowego (26 i 27 lutego o godz. 19.00).

Czytanie powieści Filipa Zawady w Teatrze Modrzejewskiej w Legnicy

„Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek” to słodko-gorzka powieść Filipa Zawady i finalistka Nagrody Literackiej Nike 2020. Legnicki teatr zaprezentuje ją w formie performatywnego czytania w opracowaniu i reżyserii Pawła Palcata w sobotę 13 lutego o godz. 19.00 na platformie wirtualnamodrzejewska.pl w bezpośredniej transmisji ze Sceny Gadzickiego.

Filip Zawada jest pisarzem, muzykiem oraz rysownikiem. Akcja jego trzeciej powieści „Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek” dzieje się w sierocińcu prowadzonym przez zakonnice. Bohaterem jest mieszkający tam dziesięciolatek. Powieść niepozbawiona jest wątków autobiograficznych - autor prowadził zajęcia w świetlicach środowiskowych, miał styczność z dziećmi, których los nie rozpieszczał:

- To była bardzo wstrząsająca lekcja życia, jednak nie tyle smutna, co pouczająca. W tak bardzo młodym wieku te dzieci mają typowo biznesowe podejście do życia. Tytuł powieści może brzmieć okrutnie. Czarny kot to symbol nieszczęścia, jednak nie da się ukryć, że dzisiejsze czasy do najszczęśliwszych nie należą - opowiada autor.

Reżyserią zajmie się Paweł Palcat:  - Opracowanie tekstu polegać będzie na takich skrótach, które pozwolą najpełniej oddać klimat powieści, wejść w tragikomiczny świat jej bohaterów. Ponieważ aktorów jest mniej niż postaci, będą się nimi wymieniali. Całości towarzyszyć będzie muzyka na żywo i rysunki Filipa Zawady.

Filip Zawada „Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek”. Czytanie performatywne na Scenie Gadzickiego Teatru Modrzejewskiej w Legnicy. Reżyseria i opracowanie tekstu: Paweł Palcat, scenografia i kostiumy: Małgorzata Bulanda, muzyka na żywo i rysunki: Filip Zawada. W postaci powieści wcielą się: Aleksandra Listwan, Zuza Motorniuk, Bartosz Bulanda, Robert Gulaczyk i Mateusz Krzyk. Bezpłatna transmisja online na platformie wirtualnamodrzejewska.pl w sobotę 13 lutego. Start o godz. 19.00.

(Klaudia Korfanty, "Teatr Modrzejewskiej w Legnicy pozostaje zamknięty do 25 lutego. Kontynuuje działania online i zaprasza na czytanie powieści Filipa Zawady", https://legnica.naszemiasto.pl, 11.02.2021)