W sobotę 13 lutego o godz. 19 Teatr Modrzejewskiej w Legnicy zaprasza na performatywne czytanie najnowszej powieści Filipa Zawady „Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek”. Wydarzenie odbędzie się online. - Co drugie zdanie z tej książki można wyjąć i powiesić sobie nad łóżkiem, bo przyprawia o dreszcze – mówi aktor Paweł Palcat, tym razem występujący także w roli reżysera wydarzenia. Pisze Piotr Kanikowski.


Filip Zawada to wrocławski poeta, pisarz, filmowiec, muzyk i kompozytor związany od lat z legnickim teatrem. W 2019 roku wydał powieść „Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek”, nominowaną do ścisłego finału Nagrody Literackiej Nike "2020".

- Narratorem mojej książki jest chłopiec, który wychowuje się w sierocińcu prowadzonym przez siostry zakonne – opowiada Filip Zawada. – Ta historia czerpie z moich doświadczeń, bo prowadziłem zajęcia w świetlicach środowiskowych, Monarze i różnych miejscach, w których takie dzieci, biedne lub porzucone, próbowały sobie poradzić ze swoim życiem. Za każdym razem to była dla mnie wstrząsająca lekcja życia. Jak wychodziłem z tych zajęć, miałem wrażenie, że nauczyłem się więcej niż przez 40 lat swego studiowania i nauki w szkołach.

Performatywne czytanie powieści Filipa Zawady reżyseruje jego przyjaciel, aktor Teatru Modrzejewskiej Paweł Palcat. Zaangażował w to przedsięwzięcie jeszcze pięcioro aktorów: Olę Listwan, Zuzę Motorniuk, Roberta Gulaczyka, Mateusza Krzyka i Bartosza Bulandę. Scenografię robi Małgorzata Bulanda. Filip Zawada będzie odpowiadał za oprawę muzyczną. Zobaczymy też jego rysunki. Projekt powstaje bardzo szybko. Paweł Palcat zastrzega: – Nie chcemy silić się na jakąś wielką inscenizację. Bardziej zależy nam na przybliżeniu klimatu tej książki.

Według Palcata, powieść Zawady jest idealna, by ją sfilmować. Świetnie nadaje się też do teatru. – Mam nadzieję, że takie przedstawienie kiedyś powstanie – mówi Paweł Palcat.

Bezpłatne kody, umożliwiające obejrzenie transmisji ze Sceny Gadzickiego, są do odbioru na platformie https://wirtualnamodrzejewska.pl. Wydarzenie odbędzie się online, bo tak było przygotowywane. Legnicki teatr do grania przedstawień z żywą, nie internetową, publicznością przystąpi 26 i 27 lutego. Pokaże wówczas swój stary spektakl o Zagłębiu Miedziowym: “Orkiestrę”.

(Piotr Kanikowski, "“Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek” w teatrze", https://24legnica.pl, 11.02.2021)