Teatr Modrzejewskiej zaprasza w sobotę 6 lutego o godz. 19 na czwarty odcinek serialu science-fiction “5.0″ Magdy Drab w reżyserii Piotra Ratajczaka. Przedstawienie grane na żywo w teatrze bez widowni będzie transmitowane w czasie rzeczywistym na internetowej platformie https://wirtualnamodrzejewska.pl. Już dziś można pobrać z niej bezpłatny kod uprawniający do obejrzenia spektaklu. Pisze Piotr Kanikowski.


W ramach zachęty i przypomnienia, teatr udostępni dziś (5 lutego) trzeci odcinek serialu ma teatralnym kanale YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=4dcTyYXNxg0&fbclid=IwAR0pjoINmkfOMfWKrFLetHATmsgw1li4j54A9O6GEnkRmZbm78uzYK4d7XI Link będzie aktywny  o godzinie 19.00

“5.0″ to pięcioodcinkowy serial teatralny science-fiction, w którym każdy z odcinków nawiązuje do symboliki poszczególnych palców ludzkiej dłoni.

W pierwszym był to kciuk, którego używa się powszechnie, by zasygnalizować sukces lub porażkę. Podczas pojedynków gladiatorów podniesiony ku górze oznaczał życie walczących na arenie niewolników, obrócony na dół – śmierć. W sztuce Magdy Drab tak postępuje prezydent światowego mocarstwa, zabrana w kosmos na inaugurację programu kolonizacji Marsa.

W drugim odcinku – z palcem wskazującym “za patrona”  – Magda Drab snuła opowieść o społeczeństwie, które w oparciu o badania genetyczne segreguje ludzi na przydatnych i zbędnych.

Trzeci palec służy do gestów agresywnych i wulgarnych. W świecie, o którym opowiadał trzeci odcinek “5.0″, agresja i inne negatywne emocje zostały zakazane. Do rozładowywania napięcia ludzie mają rage roomy.

Na czwarty palec mówi się: “serdeczny”. To na nim nosi się obrączkę lub pierścionek zaręczynowy. Jak będzie z miłością w przyszłości? “Akcja kolejnego odcinka – pełnego humoru i zarazem goryczy – dzieje się w „erze powszechnego zblazowania”. Oglądamy telewizyjne show, którego uczestnicy mogą wygrać wspólne mieszkanie z Lalalove, syntetycznym ucieleśnieniem seksapilu. Sytuacja telewizyjnej rozrywki jest jednak niewesoła: przestaje ona kogokolwiek obchodzić. „Po latach faszerowania widzów różnymi bodźcami emocjonalnymi trudno o jakikolwiek odruch” – opowiada Lalalove. Prowadzący program wulgarny i obrzydliwie bogaty Arystofallus obraża uczestników, bezskutecznie próbując sprowokować widownię do żywszej reakcji. W tym świecie wielopiętrowego fałszu intymność staje się środkiem do zdobycia popularności lub zarabiania pieniędzy, a miłość jest niczym tabletka przeciwbólowa: dostarczana indywidualnie, „bez konieczności angażowania obojga partnerów”,  przynosi jedynie krótkie i złudne ukojenie.” – zapowiada Teatr Modrzejewskiej.

Magda Drab, “5.0″, odc. IV “Erodrom” w reż. Piotra Ratajczaka; występują: Magda Biegańska, Joanna Gonschorek, Magda Skiba, Bartosz Bulanda, Mateusz Krzyk, Paweł Palcat: scenografia Marcin Chlanda, kostiumy Grupa Mixer, muzyka Tomasz Lewandowski, ruch sceniczny Arkadiusz Buszko, współpraca dramaturgiczna Joanna Kowalska, inspicjent/sufler Mariusz Sikorski, Teatr Modrzejewskiej w Legnicy;  https://wirtualnamodrzejewska.pl, sobota 6 lutego godz. 19, spektakl bezpłatny.

(Piotr Kanikowski, "W sobotę “Erodrom” – nowa teatralna podróż w przyszłość", https://24legnica.pl, 5.02.2021)