"Erodrom" to tytuł przedostatniego odcinka pełnej niepokoju teatralnej fantazji o świecie nieodległej przyszłości. Powstający w ekspresowym tempie serial reżyseruje Piotr Ratajczak. Serial, grany na Scenie Gadzickiego, jest na żywo transmitowany bezpłatnie na platformie wirtualnamodrzejewska.pl. Premiera w sobotę 6 lutego o godz. 19.00.


Pierwsze trzy odcinki dystopijnego serialu "5.0" dowiodły, że prognozy zawarte w pisanych niemal na bieżąco opowieściach Magdy Drab dają powody do niepokoju o przyszłość świata, ludzi, cywilizacji. Tym bardziej, że prezentowana przez autorkę scenariusza przyszłość ma już wiele z teraźniejszości.

- Człowiek ma niesamowite możliwości i tak naprawdę nasza droga ku przyszłości wymagać będzie od nas przede wszystkim rozwoju etycznego. Skoki technologiczne nie nastręczają nam zbyt wielu trudności. Dopiero dylematy moralne, które pojawiają się w związku z technologią, są prawdziwymi wyzwaniami. Sądzę, że będziemy musieli jako ludzkość nauczyć się wielu trudnych cech, takich jak umiarkowanie, odwaga, skromność czy mądrość - uważa Magda Drab dodając, że jest pesymistką, która obawia się przyszłości nie należąc do fanatyków nowych technologii, czy wirtualnej rzeczywistości.

W pierwszym odcinku pt. "Horyzont zdarzeń/Osobliwości" (premiera 19 grudnia 2020) jego bohaterowie odbyli pionierską wyprawę na Marsa w czasach podemokratycznych, gdy władzę wyłaniają komputerowe algorytmy, media służą rozrywce i trudno odróżnić prawdę od wirtualnej kreacji. Zasiedlanie Marsa okazuje się zaplanowanym ludobójstwem i sposobem na przeludnienie i wyczerpywanie się ziemskich zasobów.

Bohaterowie drugiego odcinka pt. "Przeznaczenie" (premiera 9 stycznia 2021) zderzyli się z problemem wykluczenia genetycznego, gdy część populacji może zostać uznana za "ludzi śmieci". To sytuacja, w której władzę totalną przejmują pozbawione ludzkich wad humanoidalne roboty z ambicjami tworzenia sztuki.

W trzecim odcinku pt. "Rage Room" (premiera 23 stycznia) ludzkość wiedzie życie głównie w świecie wirtualnym, ale też w systemie powszechnej inwigilacji związanej z obowiązującym nakazem poprawności i życzliwości. Złe emocje rozładowywane są w domowych pokojach furii, a przejawy buntu wykorzystywane są do kolejnego ograniczania wolności.

Premierowy odcinek czwarty pt. "Erodrom" przeniesie troje poszukujących miłości bohaterów w świat wirtualnie kreowanej rozrywki. W poczuciu beznadziei Ana, Strongman i Szeri wezmą udział w programie z gatunku tych, który w archaicznej już przeszłości były telewizyjnym reality show typu "Love Island". Problem w tym, że wszystko już było, a znudzona ludzkość coraz słabiej reaguje na bodźce. W efekcie oglądalność programu i zyski spadają. „Po latach faszerowania widzów różnymi bodźcami emocjonalnymi trudno o jakikolwiek odruch” – zauważa Lalalove, atrakcyjny seks robot najnowszej generacji i prowadząca program "Erodrom" należący do firmy Arystofallusa, obrzydliwie bogatego i cynicznego magnata świata wirtualnego show biznesu. Miłość na odległość wspomagają u uczestników programu skafandry przekazujące bodźce wprost do układu nerwowego i narkotycznie uzależniające eliksiry miłości. To jednak miłość dostarczana indywidualnie. Złudzenie.

Pięcioodcinkowy serial "5.0" w założeniu miał być prezentowany na scenie w obecności teatralnej publiczności. Pandemiczne ograniczenia przekreśliły te plany. Mimo to, kolejne odcinki, transmitowane na żywo do sieci, realizowane są przy zastosowaniu wszelkich teatralnych środków inscenizacji. Powstają spektakle gotowe to tego, by - po zniesieniu kwarantanny - powrócić do normalnej, scenicznej eksploatacji. W przeddzień emisji premierowej przypominane są odcinki zrealizowane wcześniej. W piątek 5 lutego o godz. 19.00 na You Tube Teatru Modrzejewskiej wyemitowany zostanie zapis "Rage Room".

Teatr Modrzejewskiej w Legnicy. Magda Drab "5.0" odcinek IV "Erodrom". Reżyseria: Piotr Ratajczak, scenografia: Marcin Chlanda, kostiumy: Grupa Mixer, muzyka: Tomasz Lewandowski, ruch sceniczny: Arkadiusz Buszko, współpraca dramaturgiczna: Joanna Kowalska. Występują: Magda Biegańska, Joanna Gonschorek, Magda Skiba, Bartosz Bulanda, Paweł Palcat oraz Mateusz Krzyk (dodatkowa kamera na scenie). Premiera na Scenie Gadzickiego w sobotę 6 lutego o godz. 19.00. Streaming live na wirtualnamodrzejewska.pl.

Grzegorz Żurawiński