Kolejne decyzje dotyczące ewentualnego otwierania instytucji kultury przedstawimy w połowie lutego - zapowiedział we wtorek 2 lutego wiceszef Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin. Zapewnił też, że przygotowywana przez rząd tarcza antykryzysowa, tak jak dotychczas, uwzględni pomoc dla artystów. Depesza Polskiej Agencji Prasowej.


W Radiu Zet Sellin był pytany o otwarcie przez rząd od 1 lutego m.in. muzeów i galerii sztuki ze względu na mniejszą liczbę zakażeń koronawirusem.

- To są decyzje wynikające z tego, że my chcemy otwierać. My chcemy otwierać, ale oczywiście musimy słuchać ekspertów, specjalistów, którzy mówią, gdzie jest większe ryzyko roznoszenia się tego wirusa i tam, gdzie jest ono mniejsze, to takie otwarcie jest możliwe, tam, gdzie jest większe, (to) nie jest możliwe - odpowiedział Sellin, dodając, że np. w muzeach ryzyko zakażenia jest mniejsze m.in. ze względu na ich większą przestrzeń i krótszy pobyt niż np. w teatrach.

Pytany, czy przewidywany jest termin otwarcia pozostałych instytucji kulturalnych, takich jak np. kina, teatry i filharmonie, Sellin przypomniał, że przed obecnym - od jesieni br. - zamknięciem tych instytucji można było z nich korzystać, choć w ograniczonym zakresie.

- Nie wiemy, jak ten wirus może uderzyć, (ale) jeżeli nie będzie tej trzeciej fali (epidemii), to oczywiście będziemy zwolennikami otwierania instytucji jak najszybciej. Wszystko jest możliwe - w połowie lutego będą kolejne decyzje komunikowane w sprawie tego, jak sytuacja (dotycząca otwarcia instytucji) już w drugiej połowie lutego ma wyglądać - zapowiedział, zastrzegając, że w tej sprawie - ze względu na nieprzewidywalność epidemii - należy być ostrożnym.

Wiceszef MKiDN był też pytany o dalszą pomoc dla artystów związaną z epidemią. - Dopóki trwa pandemia, dopóki są ograniczenia, dopóki nie można po prostu działać i instytucje są zamknięte albo działać można w ograniczonym zakresie, to są straty, więc (...) w kolejnych tarczach antykryzysowych też instytucje kultury będą uwzględniane tak jak w dotychczasowych. Być może też kolejne tzw. branżowe wsparcia będą uruchamiane - mówił Sellin.

Dopytywany o termin tej pomocy wiceszef MKiDN odpowiedział, że obecnie trwają prace rządu nad kolejną tarczą antykryzysową. - I będą kolejne propozycje - zapewnił wiceminister kultury.

("Warszawa. Jarosław Sellin o dalszym otwieraniu instytucji kultury: kolejne decyzje w połowie lutego", PAP, 2.02.2021, źródło: e-teatr.pl)