W sobotę legnicki teatr spróbuje zabawić zmęczonych pandemią widzów komedią o hipochondyku, który tak bardzo kocha lekarzy, że chciałby jednego za zięcia. Aby dostać bezpłatny bilet na performatywne czytanie “Chorego z urojenia” Moliera trzeba odwiedzić w internecie platformę stramingową WirtualnaModrzejewska.pl. Pisze Piotr Kanikowski.


Na przekór ponurym nastrojom wynikającym z pandemii i jej następstw “Modrzejewska szuka komedii”. Taką nazwę nosi cykl performatywnych czytań, w którym od października zaprezentowano już “Zemstę” Aleksandra Fredry w reżyserii Aliny Moś-Kerger oraz  “Wszyscy chcą żyć” Hanocha Levina w reżyserii Łukasza Kosa.

- Wszyscy czujemy, że jest potrzeba komedii, spotkania się i wspólnej zabawy – wyjaśnia Łukasz Kos, pomysłodawca cyklu.

Póki rząd nie pozwoli otworzyć teatrów, spotkania zjednoczonych  śmiechem aktorów i widzów są możliwe tylko w internecie. W sobotę o godz. 19 na własnej platformie streamingowej WirtualnaModrzejewska.pl teatr pokaże w tym celu performatywne czytanie ostatniej komedii Moliera “Chory z urojenia” w reżyserii Łukasza Kosa. Legenda głosi, że podczas jednego z przedstawień grający tytułowego bohatera Molier zasłabł i wkrótce zmarł.

- Polski teatr jest na koturnach. Poważny i robiony w ważnych sprawach. A my chcemy poszukać w nim elementów błazeństwa. Także jako lekarstwa na czasy, w jakich przyszło nam żyć – uważa Łukasz Kos.

Molier “Chory z urojenia” w reż. Łukasza Kosa, czytanie performatywne online,  sobota 30 stycznia, godz. 19. Pobierz bezpłatny bilet: https://wirtualnamodrzejewska.pl/

(Piotr Kanikowski, ""Chory z urojenia" w Wirtualnej Modrzejewskiej", https://24legnica.pl, 28.01.2021)