Już w sobotę 30 stycznia na platformie wirtualnamodrzejewska.pl Teatr Modrzejewskiej w Legnicy przedstawi komedię Moliera „Chory z urojenia” - lekarstwo na dzisiejsze pandemiczne czasy. Szczegóły poniżej. Pisze Klaudia Korfanty.


Modrzejewska szuka komedii - projekt teatru w Legnicy

W sobotę 30 stycznia o godzinie 19:00 na platformie wirtualnamodrzejewska.pl odbędzie się transmisja na żywo z czytania komedii Moliera „Chory z urojenia”. Widzowie przed emisją muszą pobrać bezpłatny kod dostępu poprzez platformę.

Reżyserem czytania jest Łukasz Kos, w realizacji wystąpią: Gabriela Fabian (przypis - @KT)Aleksandra Listwan, Zuza Motorniuk, Anita Poddębniak, Bogdan Grzeszczak, Robert Gulaczyk, Mateusz Krzyk, Paweł Wolak oraz gościnnie Rafał Derkacz.

Komedia opowiada historię hipochondrycznego Argana, który nieustannie wmawia sobie kolejne choroby, gdy tymczasem cieszy się dobrym zdrowiem. Naigrywa się tym samym z lekarzy, wyśmiewa księży.

- To niezwykłe, że XVII-wieczny utwór dziś, w obliczu pandemii, nabiera nowego znaczenia i jest tak bardzo aktualny. Potrzebujemy komedii, potrzebujemy wspólnego śmiechu - powiedział Łukasz Kos podczas konferencji prasowej online 28 stycznia. Co ciekawe, produkcja powstanie zaledwie w trzy dni - dziś odbędzie się pierwsza próba czytania, podczas której wszelkie pomysły będą realizowane na bieżąco. Będzie to swoisty eksperyment teatralny: - Fascynujące jest tempo, w jakim to robimy. Przy okazji testujemy, co się da zrobić w zaledwie trzy dni, jakich środków inscenizacji zdołamy użyć i jak to działa - dodaje Łukasz Kos.

To już kolejna realizacja Teatru Modrzejewskiej bez publiczności siedzącej na widowni. Od wiosny ubiegłego roku Teatr mimo zamknięcia nie przestaje działać: kręci filmy ("Nowy Dekameron", "E-migrant", "Chlebem i solą"), dokonuje wielokamerowej rejestracji przedstawień ("Wierna wataha"), transmituje przedstawienia na żywo ze sceny do sieci ("Król Lear", "Wszyscy chcą żyć", "Golec", kolejne odcinki teatralnego serialu "5.0").

Jacek Głomb, dyrektor Teatru, nie ukrywa irytacji sytuacją: - Jest czwartkowe przedpołudnie, a my nie wiemy jak będziemy działać od poniedziałku. To masakra! Tak się nie da działać. Teatr to nie knajpa czy hotel. Nie da się go otworzyć z dnia na dzień. Mam coraz więcej wątpliwości co do naszych przywódców.

Jacek Głomb podczas konferencji prasowej zabrał głos w sprawie konkursu na nowego dyrektora. Powiedział, że jeszcze nie wie, czy weźmie udział w konkursie. Zależy to od jasności reguł, które będą obowiązywać podczas postępowania konkursowego. Wyraził jednocześnie wdzięczność za ogromne wsparcie od różnych grup społecznych - wsparcie dla niego, jak i dla teatru.

(Klaudia Korfanty, "Teatr Modrzejewskiej w Legnicy znalazł lekarstwo na obecne czasy. Jest nim komedia! Już w sobotę odbędzie się czytanie live komedii Moliera", https://legnica.naszemiasto.pl, 28.01.2021)