Komedia według formuły „Make love, not war” i filmowy debiut reżyserski Jacka Głomba z 2009 roku po raz kolejny pojawi się na telewizyjnej antenie. W późny środowy wieczór 27 stycznia o godz. 23.30 film pokaże TVN. Na telewizyjnym ekranie obejrzymy m.in. liczne grono aktorów znanych dziś i w przeszłości z legnickiej sceny teatralnej, a także aktorską czołówkę czeskiego kina.


Z opisu redakcji filmowej TVN: "Rok 1968. Jasiu Jamroży (Maciej Nawrocki) pełni służbę wojskową w przygranicznej jednostce pancernej. Przebywa tam też jego wuj, sierżant Edward Kotwicz (Bogdan Grzeszczak). Dumą pancerniaków jest "Biedroneczka" - czołg T-34, który podczas II wojny światowej nigdy nie zawiódł. Niebawem kompania otrzymuje rozkaz wymarszu do Czechosłowacji w ramach operacji "Dunaj". "Biedroneczka" ma wziąć udział w interwencji. Kapitan Czesław Grążel (Zbigniew Zamachowski) wyznacza Edwarda Kotwicza na dowódcę czołgu. Pozostałymi członkami załogi są: kierowca kapral Romek Kwaśny (Przemysław Bluszcz), działonowy Florian Sapieżyński (Maciej Stuhr) oraz Jasiu jako ładowniczy. Po drodze Kotwicz i jego podkomendni zmagają się z awarią silnika i rozstrojoną radiostacją, a nieaktualna mapa powoduje, że gubią się w terenie. W jednym z czeskich miast żołnierze tracą kontrolę nad pojazdem. "Biedroneczka" wjeżdża lufą prosto do gospody "U Krtka", gdzie miejscowy naczelnik kolei świętuje odejście na emeryturę".

"Operacja Dunaj" była pierwotnie teatralnym spektaklem pod tym samym tytułem, autorstwa Roberta Urbańskiego. W lutym 2006 roku na scenie Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy sztukę wyreżyserował i wystawił Jacek Głomb, który następnie przeniósł ją na ekran na podstawie scenariusza, który napisali Robert Urbański i Jacek Kondracki. Zdjęcia (Jacek Petrycki) realizowano zarówno w Polsce (Karpniki i Modlin), jak i w Czechach (okolice miasta Sobotka i plenery Czeskiego Raju w rejonie Jiczina).

Opiekunem artystycznym filmowej "Operacji Dunaj" i odtwórcą jednej z ról w tej polsko-czeskiej produkcji był Jiří Menzel, laureat Oscara za "Pociągi pod specjalnym nadzorem", a także twórca obsypanego nagrodami filmu "Obsługiwałem angielskiego króla". Dodatkowym atutem filmu stała się obsada aktorska. Oprócz już wymienionych w filmie zagrali m.in. Eva Holubová, Boleslav Polívka, Tomasz Kot oraz liczna grupa aktorów związanych z legnicką sceną, w tym – w brawurowej i wysoko ocenionej roli wojskowego politruka  – Joanna Gonschorek, ale też Magda Biegańska, Paweł Wolak, Rafał Cieluch, Zbigniew Waleryś, Grzegorz Wojdon i inni.

Od czasu kinowych premier (w Pradze i Nowej Rudzie) latem 2009 roku „Operację Dunaj” obejrzała także publiczność festiwali i prezentacji filmowych w: Karlowych Warach (Czechy), Setubalu i Maderze (Portugalia), Antalyi (Turcja), Mannheim, Berlinie i Selb (Niemcy), Goa, Kerali, Chennai i Pune (Indie), Lyonie (Francja), Ebensee (Austria), Sofii (Bułgaria), Chicago, Minneapolis i St. Paul (USA), Reykjaviku (Islandia), Hawanie, Camagüey i Cienfuegos (Kuba), Wilnie, Kownie i Kłajpedzie (Litwa).

Telewizyjna premiera filmu  miała miejsce w październiku 2010 w Canal+. Od tego czasu film pokazywany był wielokrotnie w Polsacie, TVN i TVN 7.

Grzegorz Żurawiński