7 lutego o godz. 18 blisko współpracujący z artystami legnickiego Teatru Modrzejewskiej offowy Teatr Układ Formalny we Wrocławiu pokaże w streamingu na Facebooku swój najnowszy spektakl "Czarownice" realizowany na podstawie scenariusza legnickiej aktorki, dramatopisarki i reżyserki Magdy Drab.

 

Pokaz pracy za nami, przyszedł czas na premierę! 7 lutego nasze Czarownice ponownie przylecą i odprawią dla Was cały rytuał, który będziecie mogli obejrzeć na naszym Facebooku. „Całe życie wyglądała jak Claudia Schiffer, zdążyła umrzeć, zanim zamieniła się w pomarszczonego, zrzędliwego grzyba i zanim opadł jej tyłek.”

A teraz weź głęboki oddech i zastanów się… Co kryje się pod słowami współczesna czarownica? Może dzikuska? Nieobyta? Śmierdząca? Ohydna? Nieporadna? Pustelniczka? A może… no właśnie jaka? Będzie to niezwykle intymne i ważne spotkanie – szczególnie przy pracy nad tak delikatną materią, jaką jest próba uchwycenia wielowymiarowego kobiecego świata na tle współczesnego dyskursu, który ucieka się do tworzenia kolejnych klisz i wzorców.

Pomysł na spektakl narodził się z troski o język, jakim mówi się dziś o kobiecości. Z poczucia, że jest wciąż niewygodny, dziwaczny i groźny – jak czarownice! Aktorki: Wiktoria Czubaszek, Paulina Mikuśkiewicz i Olga Żmuda – są trzy, bo to ładna liczba. Trzy czarownice to w sam raz? O trzy za dużo? A może właśnie za mało?

Dzięki tekstowi Magdy Drab próbują złożyć jakoś swój kobiecy świat - choćby na moment, choćby prowizorycznie, na jeden oddech. W samotności, beznadziei, smutku chcą sklecić go pieśnią, rozmową, byciem ze sobą – z tego całego badziewia wokół siebie stworzyć rytuał. Gra z nimi Klara Wojtkowska – muzyczka teatru ceremonii, odpowiadająca dziewczynom afrykańskimi instrumentami i śpiewem. Muzyka dopełni cały obrzęd… Taniec, śpiew, wyrok i… Jak myślicie? Co dalej?

REALIZATORZY: scenariusz MAGDALENA DRAB, reżyseria KAROLINA KOWALCZYK, scenografia KLAUDIA LASZCZYK, obsada WIKTORIA CZUBASZEK, PAULINA MIKUŚKIEWICZ, OLGA ŻMUDA, KLARA WOJTKOWSKA, muzyka KLARA WOJTKOWSKA, choreografia PIOTR MATEUSZ WACH, grafika KLAUDIA LASZCZYK, kierownik produkcji JERZY GÓRSKI. Projekt współfinansowany przez Wydział Kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia oraz Funduszu Wsparcia Kultury.

Link do wydarzenia na Facebooku jest TUTAJ! 

("Wrocław. Premierowe "Czarownice" Układu Formalnego online", https://e-teatr.pl/, 26.01.2021)