Współpracujący od kilkunastu lat z legnickim teatrem kompozytor, aranżer i akordeonista Łukasz Matuszyk nagrał latem, a jesienią ub. roku wydał, swoją drugą autorską płytę pt. "Bagaż II - zdarzenia ludowe" z wokalnym udziałem m.in. dwojga legnickich aktorów. We wtorek 26 stycznia muzyk będzie gościem Grzegorza Chojnowskiego i Radia Wrocław Kultura. Początek audycji o 17.05.


Z zapowiedzi autora programu: "O 17:05 Łukasz Matuszyk, muzyk, kompozytor, związany z również z nurtem muzyki teatralnej, m.in. z Teatrem Modrzejewskiej w Legnicy. Patronujemy nowej płycie Łukasza pt. "Zdarzenia ludowe". Zapraszamy zatem w fascynującą ludowo-jazzową podróż od Sanockiego po Krakowskie, przez Kujawy, Pomorze czy Kieleckie. Rozmawiamy i słuchamy".

"Bagaż II - zdarzenia ludowe" to zestaw dwunastu pieśni i melodii nagranych z wieloosobowym zespołem przyjaciół. Wśród wokalistów są m.in. legniccy aktorzy Ewa Galusińska i Mateusz Krzyk. Mimo że nagranie i wydanie płyty wsparł Wydział Kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia i Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza pieniędzy na dokończenie dzieła zabrakło. Dorzucili się uczestnicy internetowej zbiórki, dzięki czemu udało się dorzucić potrzebne ponad 18 tys. zł, które pochodziło od 216 darczyńców. Wielu to legniczanie.

"Celem tego nagrania jest próba zaczerpnięcia inspiracji z nieskończonego skarbca naszej polskiej, muzycznej tradycji. Na stronach tomów Oskara Kolberga zapisano tysiące wspaniałych tematów, po które sięga się niestety zbyt rzadko. Łatwiej znaleźć w Polsce muzyka, który świetnie zagra tango, flamenco, jazz, sambę, bossa novę niż takiego, który "z ogniem umie rżnąć oberka". Nie jest to płyta z muzyką ludową, nie rekonstruuje się na niej tradycyjnych motywów, techniki gry i instrumentarium. Jest to jednak płyta, która bez muzyki ludowej by nie powstała, która z ludowości bierze swój początek, charakter i siłę. Nad tym projektem pracowałem kilka lat, zamykając jej ostatni upragniony etap - wydanie jej na płycie" - komentował Łukasz Matuszyk.

Nieco ponad pięć lat wcześniej Łukasz Matuszyk zadebiutował płytą "Bagaż" wydaną przez legnicki Teatr Modrzejewskiej, przy wsparciu Fundacji „Polska Miedź” i budżetu Województwa Dolnośląskiego.  Jak mówił wówczas ten płytowy album był wycieczką po różnych zakątkach jego głowy, dzięki czemu powstała płyta rozstrzelona artystycznie, brzmieniowo i formalnie. "Za dużo jest pięknych, różnych kolorów w muzyce, żeby zdecydować się tylko na jeden” - objaśniał, zaś krążek przyniósł mu nominację do nagrody dla młodych artystów WARTO Gazety Wyborczej Wrocław.

Łukasz Matuszyk (1979) ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną we Wrocławiu. W Legnicy od kilkunastu lat komponuje muzykę do spektakli teatralnych, aranżuje, występuje jako instrumentalista. Do jego dorobku należy muzyka w licznych przedstawieniach teatralnych. M.in. w "Nowym Dekameronie" wg Boccaccia online (2020), ale też w spektaklach Jacka Głomba („Gwałtu, co się dzieje!” Aleksandra Fredry 2020 i „Człowiek na moście” Roberta Urbańskiego, 2014), Romualda Wiczy-Pokojskiego („Polowanie na Snarka”, 2016), Lecha Raczaka („Skarb wdowy Schadenfreude” Roberta Urbańskiego, 2016), Łukasza Czuja („Komedia obozowa” Roya Kifta, 2012), Linasa M. Zaikauskasa („Iwanow” Antoniego Czechowa, 2012), Anny Wieczur-Bluszcz („Deszcze” Krzysztofa Bizia i Tomasza Mana, 2005), „Mizantrop” Moliera, 2006), a także do legnickiego kabaretu „Wesołe miasteczko” (2014). Aranżował też piosenki do recitali Zuzy Motorniuk („Ta piosenka brzmi znajomo”, 2015) i Ewy Galusińskiej („Trzeba mieć ciało”, 2007), a ostatnio w projekcie „Portret Polaka po szkodzie. Niewesoły kabaret do słów Jacka Kaczmarskiego” (2019). Z okazji 40.lecia legnickiego teatru współtworzył i zaaranżował płytę z muzyką ze spektakli Teatru Modrzejewskiej z lat 1995-2016 pt. "Nasza muzyka" (2017).

Grzegorz Żurawiński