Piękna barokowa suknia została wystawiona na licytację w tegorocznej 29 edycji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Stylowa kreacja pochodzi ze spektaklu "Mizantrop", którego premiera odbyła się na legnickiej scenie teatralnej w sylwestrowy wieczór 2006 roku. Oprócz sukni Teatr Modrzejewskiej przekazał także na aukcje WOŚP plakat ze sztuki „Król Lear” z autografem Mirosława Zbrojewicza, który gościnie zagrał na legnickiej scenie w roli Króla Leara. Pisze Ewa Jakubowska.


Jak co roku legnicki Teatr Modrzejewskiej bierze udział w ogólnopolskiej zbiórce pieniędzy na rzecz WOŚP. Tym razem lokalna świątynia Melpomeny na aukcje przedmiotów wystawiła atrakcyjne rzeczy.

Pierwszą jest wspomina już barkowa suknia ze sztuki Molliera „ Mizantrop”, w której grała Zuza Motorniuk. Stylowa kreacja została zaprojektowana przez kostiumolożkę i scenografkę Małgorzatę Bulandę, a uszyła ją Cecylia Obuchowicz w pracowni krawieckiej legnickiego teatru. Jak przystało na dworską kobiecą szatę z tamtej epoki wykonana została z tafty i posiada wszyty sznurowany biały gorset, dól zaś wykonany niebieskiej krynoliny, a pod spodem usztywniająca halka krynolinowa. Sugerowany rozmiar sukni „M”. Suknia jest wyczyszczona w pralni chemicznej. Cena wyjściowa barokowej sukni to kwota 300 zł.

Drugim przedmiotem przekazanym przez teatr na aukcję jest plakat ze spektaklu „Król Lear” Williama Szekspira w reżyserii Anny Augustynowicz. Na plakacie jest autograf Mirosława Zbrojewicza , grającego gościnnie na deskach legnickiego teatru w tej sztuce w roli Króla Leara. Premiera w 12 września 2020 r. na Scenie Gadzickiego. Popularny aktor Mirosław Zbrojewicz kojarzony jest np. z postacią Andrzeja „Gruchy” z "Chłopaki nie płaczą" (2000) czy jako „Buźka” w "Sztos 2" czy jako komisarz Włodzimierz Suzin w serialu "Szadź". Cena wyjściowa 50 zł.

Licytacje odbywają się pod tym adresem https://allegro.pl/uzytkownik/lckart

(Ewa Jakubowska,  "Damą być – barokowa suknia na licytacji", https://e-legnickie.pl, 23.01.2021)