Zarząd województwa negatywnie rozpatrzył petycję złożoną przez Stowarzyszenie "Teatr Niezbędnie Potrzebny", pod którą zebrał 3043 podpisów. 16 lutego br. zostanie ogłoszony konkurs nad dyrektora Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. Pisze Paweł Jantura.


Złożona w październiku 2020 r. petycja dotyczyła odstąpienia od rozpisywania konkursu na dyrektora Teatru im. Heleny Modrzejewskiej i skorzystania z prawnej możliwości przedłużenia Jackowi Głombowi kończącej się 31 sierpnia kadencji na kolejne cztery lata. Czyli z rozwiązania z którego ten sam zarząd województwa skorzystał w przypadku dyrektora Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze, Tomasza Janczaka.

W Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego opublikowana została uchwała zarządu województwa ws. rozpatrzenia petycji wraz z uzasadnieniem, którego lektura jest niezwykle pożyteczna. Znajdujemy w niej bowiem trzy powody ogłoszenia konkursu na szefa legnickiej sceny. Uzasadnienie publikujemy poniżej (fotokopia TUTAJ)

Jednym z argumentów za konkursem w teatrze jest to, że chce tego prezydent Legnicy. - Postępowanie konkursowe ma również szczególne znaczenie dla drugiego organizatora – Miasta Legnica, który wskazał Województwu sugerowane umiejętności i kompetencje, jakie ma posiadać kandydat na stanowisko dyrektora, podkreślając jednocześnie, że istotnym w procesie podejmowania decyzji o wyborze kandydata będzie ocena autorskiego programu funkcjonowania instytucji, zarówno od strony artystycznej, jak i finansowej - czytamy w uzasadnieniu do uchwały zarządu województwa.

Dyrektorski konkurs w Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej zostanie ogłoszony 16 lutego br. Jego wyniki poznamy do końca czerwca br. Szefujący z sukcesami od 26 lat legnickiej scenie Jacek Głomb, publicznie jeszcze tego nie ogłosił, ale wiadomo jednak, że do konkursu stanie.

(Paweł Jantura, "Dlaczego zarząd województwa ogłosi konkurs na dyrektora teatru w Legnicy", https://tulegnica.pl, 23.01.2021)